Nasza firma wynajmowała samojezdną zwyżkę teleskopową w dniach od 19 grudnia 2010 r. do 25 grudnia 2010 r. od firmy niemieckiej, od której otrzymaliśmy rachunek z datą 31 grudnia 2010 r. Wcześniej wynajmowaliśmy ten i inny sprzęt od tej firmy. Jako import usług wykazujemy podatek należny i naliczony od tych usług i stosujemy ogólną regułę z art. 28b ust. 1 u.p.t.u., dotyczącą miejsca świadczenia (ponieważ usługa wykonywana jest w Polsce). W konsekwencji, dla importu tych usług obowiązek podatkowy powstaje w oparciu o przepisy art. 19 ust. 19a i 19b u.p.t.u., w momencie wykonania usługi. Wraz z ostatnim rachunkiem za dzierżawę zwyżki otrzymaliśmy rachunek za "rozliczenie zużytego paliwa w samojezdnej zwyżce teleskopowej".
Czy zużycie paliwa może być rozliczone tak jak usługa - czy też do rozliczenia tego zużycia paliwa konieczne jest zastosowanie innych zasad?
Czy jest to import paliwa (czyli de facto towaru)?
Z jaką datą powstaje obowiązek podatkowy, jeśli rachunek wystawiony jest z datą 31 grudnia 2010 r.?
W której pozycji deklaracji VAT-7 wykazuje się VAT od tej transakcji?

Faktura dotycząca rozliczenia zużytego paliwa powinna być we tym przypadku rozliczona w ramach importu usług.
Obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi.
Dane wynikające z przedmiotowych faktur należy wykazać w deklaracji VAT odpowiednio w pozycjach 37–40.
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest co do zasady kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić (art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 listopada 2007 r., I FSK 1420/06"w przypadku (...) czynności o kompleksowym charakterze (...) na które składa się czynność podstawowa, której wykonanie było celem umowy zawartej przez podatnika z klientem, a także czynności pomocnicze niezbędne do wykonania czynności podstawowej, ustalając właściwą stawkę podatku od towarów i usług należy przyjmować jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej." Stanowisko takie potwierdza również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, m.in. w wyroku dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 (Levob Verzekeringen oraz OV Bank), który wskazuje, iż "w przypadku gdy dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta (...) są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej".
Należy zauważyć, iż nabyte paliwo, o którym mowa w treści pytania nie stanowiło przedmiotu odrębnej dostawy. Jego nabycie związane było z czynnością podstawową tj. usługą wynajmu maszyny. Obrót zatem określony w otrzymanych przez podatnika fakturach za paliwo stanowi obrót dotyczący usługi wynajmu, tj. obrót dotyczący importu usług.

W tej więc sytuacji, obowiązek podatkowy dla analizowanej czynności powstał w oparciu o art. 19 ust. 19a u.p.t.u. w momencie wykonania usługi, czyli - jak zakładam – w dniu 25 grudnia 2010 r.
Skoro czynności podlega rozliczeniu w ramach importu usług należy ją wykazać w deklaracji VAT (za grudzień), w oparciu o faktury wewnętrzne, odpowiednio w pozycjach 37–40.