Tak wyjaśnił minister finansów odpowiadając na interpelację poselską nr 26203, w której pytano, czy nieodliczony podatek VAT w wysokości 50 proc. przy systemie mieszanym, w którym dla celów rozliczenia VAT uznaje się, że samochód wykorzystywany jest w 50 proc. w biznesie, jest kosztem uzyskania przychodu.

Zobacz: Jak rozliczać w kosztach podatkowych wydatki eksploatacyjne oraz VAT po zmianach z 1 kwietnia 2014 r.? >>

Minister przypomniał, że na gruncie ustaw o podatkach dochodowych obowiązuje generalna zasada, w myśl której, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu osobowego do celów prywatnych.

Zasada ta w zakresie podatku PIT oraz podatku CIT obowiązuje również podatników, którzy odliczą 50 proc. VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i tych, którzy odliczą podatek VAT w pełnej wysokości.

Zdaniem ministra finansów, wejście w życie 1 kwietnia br. nowelizacji ustawy o VAT nie oznacza, że w zakresie podatków dochodowych podatnicy ci zobligowani są do automatycznego pomniejszenia kosztów używania samochodu osobowego o 50 proc.

Zobacz: Przedsiębiorca zaliczy do kosztów nieodliczony VAT od samochodu >>

A zatem, jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowego spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy PIT odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy CIT), stanowi on koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem VAT w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało odliczenie

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Tekst pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego