Pytanie

Spółka z o.o. została pozwana do sądu przez byłego pracownika. Sprawa jeszcze nie została zakończona i nie wiemy na czyją korzyść zostanie rozstrzygnięta.
Czy koszty usługi adwokackiej związanej z tą rozprawą mogą stanowić koszt uzyskania przychodu dla spółki?

Odpowiedź

Koszty zastępstwa procesowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania na zasadach ogólnych, to znaczy muszą być poniesione w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Uzasadnienie

W przypadku kosztów sądowych zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodów budzi liczne kontrowersje. Z jednej bowiem strony są to koszty zabezpieczające źródło przychodów, wobec czego spełniają przesłankę pozytywną z art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z drugiej strony organy podatkowej rozróżniają, czy mamy do czynienia z kosztami ponoszonym jako powód (co do zasady koszty) lub pozwany (często koszty sądowe są w takim przypadku wyłączane z kosztów uzyskania).

W przypadku, gdy pozywa pracownik, można przypuszczać, że pracodawca naruszył jego uprawnienia, a w konsekwencji, opłaty sądowe i adwokackie mogą być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak, sąd stanąłby po stronie pracodawcy, nie powinno być przeszkód w zaliczeniu omawianych wydatków do kosztów uzyskania.

Gdyby zaś to spółka wytoczyła powództwo pracownikowi lub osobie zatrudnionej w ramach umowy cywilnoprawnej nie powinno być problemów z zaliczeniem wydatków do kosztów uzyskania w szczególności, gdy powództwo np. związane byłoby z uszkodzeniem firmowych składników majątkowych lub nieprawidłowym wykonaniem umowy.

Odpowiedź pochodzI z programu Vademecum Głównego Księgowego