W przedmiotowej sprawie podatnik odbył aplikację radcowską, zdał egzamin radcowski i został wpisany na listę radców prawnych. Wszystkie te etapy, niezbędne do uzyskania uprawnień zawodowych łączą się jednak z koniecznością poniesienia opłat. Ich nieuiszczenie skutkuje wykreśleniem z listy aplikantów.

Podatnik zwrócił się z pytaniem do organu podatkowego, czy wydatki na uprawnienia poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tejże działalności. Zdaniem podatnika tak. Z kolei według organu podatkowego nie, ponieważ brak jest tu związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatku, a uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej.

Według organu wydatki związane z procesem uzyskiwania uprawnień radcy prawnego, ponoszone były przez wnioskodawcę w okresie, kiedy był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę w urzędzie skarbowym. Nie były więc one w żaden sposób związane ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Poniesione w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez wnioskodawcę koszty miały na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności, a także należytego przygotowania do zawodu radcy prawnego, nie zaś osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza. Według organu w związku przyczynowym pozostają i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko wydatki poniesione po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Zdaniem sądu przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów określony wydatek wymaga nie tylko oceny pod kątem czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu. A ponieważ bez uprawnień w ogóle nie jest możliwe założenie działalności w formie kancelarii radcy prawnego i świadczenia w jej ramach usług prawnych, to wszelkie przychody osiągnięte w ramach tejże działalności będą bezpośrednio związane z uzyskanymi uprawnieniami zawodowymi. Za koszt uzyskania przychodu należy więc tym bardziej uznać wydatek, który warunkuje rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wykonywania zawodu radcy prawnego.

Wyrok WSA w Poznaniu z 12 grudnia 2012 r., I SA/Po 896/12

Odmienne stanowisko w sprawie kosztów aplikacji prezentowały dotychczas organy podatkowe

Zobacz:

Wydatki na aplikację radcowską nie są kosztem podatkowym

Wydatki na aplikację nie są kosztem podatkowym

Natomiast w opinii ministra finansów wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Zobacz:

Koszty aplikacji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów