Zgodnie z generalną zasadą z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , kosztami uzyskania przychodów są wszelkie uzasadnione wydatki związane z konkretnym źródłem przychodów, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Dla potrzeb podatkowych istotne jest, aby wydatek był poniesiony w określonym celu. Wydatek musi być powiązany z konkretnym źródłem przychodów, a nie jakimikolwiek przychodami podlegającymi opodatkowaniu PIT.

Minister Finansów wyjaśnił, że wydatki związane z odbywaną aplikacją prawniczą mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego źródła. Nie zgodził się natomiast ze stanowiskiem, iż celem wydatku poniesionego przez podatnika na aplikację prawniczą jest uzyskanie przychodu z umowy zlecenia bądź umowy o dzieło.

W przypadku kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy możliwość odliczenia wydatków faktycznie poniesionych jest ograniczona jedynie do kosztów poniesionych na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji publicznej (por. art. 22 ust. 11 ustawy o PIT ).

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)