W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych właściwy będzie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku akcyzowego i ekologicznego - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, a podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkiem od spadków i darowizn oraz przepisami Ordynacji podatkowej zajmować się będzie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, a pozostałymi przepisami z zakresu prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Taka specjalizacja poszczególnych izb skarbowych ma zapewnić realizację powierzonych zadań na możliwie najwyższym poziomie.

W ramach upoważnienia dyrektorzy izb skarbowych będą mogli wydawać, jako organ pierwszej instancji, postanowienia o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosków o wydanie interpretacji, w przypadku gdy ze wstępnej analizy wniosków wynikać będzie, że nie są spełnione ustawowe przesłanki do wydania interpretacji. W kompetencji Ministra Finansów pozostawione będą czynności związane z dalszymi etapami postępowania.

Rozwiązanie takie ma umożliwić jak najbardziej efektywną realizację obowiązków związanych z obsługą wniosków, wpływając przy tym pozytywnie na ekonomikę postępowania. Umożliwi to także wykorzystanie zaplecza organizacyjnego i technicznego posiadanego przez działające w ramach struktur izb skarbowych Biura Krajowej Informacji Podatkowej, a także bogatej wiedzy i doświadczenia pracowników Biur KIP zdobytego przy wydawaniu interpretacji indywidualnych.

Projektowane rozporządzenie zawiera także upoważnienie dla wymienionych wyżej Dyrektorów Izb Skarbowych do wystepowania z pisemnym żądaniem do organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej o przekazanie akt dotyczących wskazanych we wniosku o wydanie interpretacji ogólnej decyzji, postanowień oraz interpretacji indywidualnych, niezbędnych dla oceny, czy zaistniały ustawowe przesłanki do wydania interpretacji ogólnej.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.