Odpowiedź:

Jeżeli w 2017 r. nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności pełnej wartości wierzytelności, wówczas w 2017 r. do kosztów podatkowych można zaliczyć cały odpis aktualizujący.

Uzasadnienie:

Zgodnie z regulacjami art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., nie zalicza się do podatkowych kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 u.p.d.o.f. do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3 u.p.d.o.f. Przepisy u.p.d.o.f. nie precyzują, w jakiej dacie podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący.
Trzeba jednak zaznaczyć, że zaliczenie odpisu w koszty jest możliwe, jeżeli spełnione są niżej wymienione warunki:
a) podatnik zarachował należność jako przychód należny,
b) podatnik dokonał odpisu aktualizującego,
c) podatnik uprawdopodobnił nieściągalność należności.
Celem zaliczenia odpisu aktualizującego w koszty muszą być spełnione wszystkie ww. warunki tj. spełnione muszą być warunki wynikające z przepisów podatkowych wymagające uprawdopodobnienia nieściągalności, a także wynikające z przepisów rachunkowych wymagające dokonania odpisu aktualizującego.

Jeśli warunki te, w szczególności ostatnie dwa, zostaną spełnione w różnych latach podatkowych, wówczas podatnik może zaliczyć odpis aktualizacyjny do kosztów podatkowych w tym roku podatkowym, w którym zostanie spełniony drugi z warunków.
Jeżeli zatem, w 2017 r. nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, to należy stwierdzić, że w właśnie w 2017 r. zostały spełnione wymagane warunki.

Prawidłowość powyższego potwierdza np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7.07.2010 r., ILPB1/415-417/10-2/AGr, gdzie czytamy, że w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f. dopuszczalne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego dokonanego w księgach rachunkowych w minionych latach podatkowych, jeżeli podatkowe przesłanki zaliczenia tego odpisu do kosztów ziszczone zostały w następnych latach podatkowych.

Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 13.06.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów