Odpowiedź:

Otrzymane środki przedsiębiorca powinien ująć w jako przychód w księdze podatkowej w dacie otrzymania przelewu.

Uzasadnienie:

Przede wszystkim należy zauważyć, że pomoc przyznawana ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisów art. 21 ust. 1, a w szczególności art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Nosząc się więc z zamiarem wykazania tej pomocy do opodatkowania podatnik postępuje prawidłowo (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 września 2015 r., IBPB-1-2/4510-246/15/BKD).

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 14 ust. 1c u.p.d.o.f., za datę uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

– wystawienia faktury albo

– uregulowania należności.

Przytoczona regulacja wskazuje, że moment uzyskania przychodu należnego jest ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń określonych w przedmiotowym przepisie, tj. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury, albo uregulowaniem należności. Za datę otrzymania należności, w przypadku płatności za pośrednictwem konta bankowego należy przyjąć moment wpływu środków na konto.

Czynność, w ramach której podatnik otrzymał w analizowanym przypadku przysporzenia (dotację), nie wiązała się ani z wydaniem przez niego rzeczy, wykonaniem usługi, ani z wystawieniem faktury. Czynność ta zatem wygenerowała przychód podatkowy dopiero w dacie otrzymania przez podatnika przelewu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 maja 2013 r., IBPBI/1/415-241/13/BK).

Krzysztof Kamiński

Odpowiedzi udzielono 19.11.2015 r.