Nie wykazano w ubiegłych latach dochodów ze sprzedaży na Allegro w PIT.

Czy można rozliczyć je w korekcie zeznania dodając też nieujęte wcześniej przysługujące ulgi na dziecko i Internet? Jakie dokumenty trzeba złożyć? W jaki sposób uchronić się można przed zaliczeniem dość częstej sprzedaży jako działalności gospodarczej, doliczenia składek na ZUS?


Z pewnością możliwe jest w przedstawionej sytuacji skorzystanie - w drodze korekty zeznania - z ulgi "na dziecko" oraz ulgi "na Internet".
W pierwszym rzędzie pragnę wyjaśnić, że nie ma przeszkód, aby podatnik (osoba fizyczna) skorzystał w drodze korekty zeznania (zeznania PIT-36 lub PIT-37) celem odliczenia przysługującej mu tzw. ulgi "na Internet" (tj. odliczenia, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.) lub tzw. ulgi "na dziecko" (tj. odliczenia, o którym mowa w art. 27e u.p.d.o.f.). Możliwość ta istnieje w przedstawionej sytuacji niezależnie od tego czy podatnik winien był wykazać w korygowanym zeznaniu dochody ze sprzedaży na allegro czy też nie oraz - jeśli był do tego zobowiązany - od tego czy dochody takie w zeznaniu wykazał. W celu dokonania przedmiotowych odliczeń w drodze korekty należy po prostu złożyć korektę zeznania (wraz z załącznikami) i uzasadnieniem (w uzasadnieniu wystarczy powołać się na to, że podatnik miał prawo do tych odliczeń, lecz odliczeń tych nie dokonał).

Bardziej skomplikowana jest kwestia opodatkowania przychodów ze sprzedaży na allegro. Przychody te mogą stanowić na gruncie u.p.d.o.f. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeśli przychody te są uzyskiwane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej) lub przychody z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych (jeśli przychody te nie są uzyskiwane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej), przy czym przychody z tego drugiego źródła nie powstają, jeśli upłynęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej rzeczy (zob. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) u.p.d.o.f.).

W tym miejscu należy zauważyć, że za pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu u.p.d.o.f. uważa się, między innymi, zarobkową działalność handlową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły (zob. art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.). Również cechy zorganizowania i ciągłości charakteryzują działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) - zob. art. 2 tej ustawy.

W konsekwencji konieczne jest ustalenie czy sprzedaż na allegro miała w przedstawionej sytuacji charakter działalności zarobkowej prowadzonej w sposób zorganizowany i ciągły. W przedstawionej sytuacji raczej trudno podważyć zarobkowy charakter działalności oraz jej ciągły charakter (zakładam, że sprzedaż na allegro trwała przez jakiś czas). W konsekwencji obrona przed uznaniem przedmiotowej działalności za działalność gospodarczą skupić się powinna na dowodzeniu, że działalność ta nie była prowadzona w sposób zorganizowany.

Działalnością prowadzoną w sposób zorganizowany nie jest z pewnością sprzedaż towarów (w tym ubrań) nabytych dla siebie. Dotyczy to również sytuacji, gdy oprócz własnych towarów w niewielkim zakresie sprzedawane są również towary (w tym ubrania) otrzymane od rodziny czy znajomych. Jeśli jednak sprzedawanych towarów otrzymywanych od rodziny czy znajomych będzie znaczna (np. kilkadziesiąt sztuk), działalność handlowa winna być w mojej ocenie uznana za działalność gospodarczą (ze wszystkimi tego konsekwencjami).

Również sprzedaż na allegro (nawet kilkudziesięciu) wykonanych dla siebie (dla własnego dziecka) zabawek nie będzie, co do zasady, stanowiła działalności zorganizowanej (a więc działalności gospodarczej). Jednak już sprzedaż na allegro kilkudziesięciu zabawek wykonanych (nawet kilka lat wcześniej) w celu ich sprzedaży stanowić będzie według mnie działalność gospodarczą.