Odpowiedź:

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 752 z późn. zm.) – dalej u.p.a. – przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja (a nie sprzedaż) wyrobów akcyzowych, przy czym art. 47 ust. 1 u.p.a. stanowi, iż produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do u.p.a. (w szczególności produkcja alkoholu etylowego, wódki, likierów i pozostałych napojów spirytusowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Z tego względu dla producenta alkoholi (posiadającego status składu podatkowego) podatek akcyzowy stanowi tzw. podatek kosztowy, ujmowany na kontach kosztów podstawowej działalności operacyjnej – na koncie 403 Podatki i opłaty i/lub na koncie 501 Koszty podstawowej działalności operacyjnej. Jeżeli spółka prowadzi ewidencję kosztów jednocześnie w zespole 4 i 5, wówczas kwotę podatku akcyzowego, wynikającą z miesięcznej deklaracji, powinna zaksięgować:
Wn konto 403 Podatki i opłaty
Ma konto 229 Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (w analityce: zobowiązania z tytułu akcyzy)
i równolegle:
Wn konto 501 Koszty podstawowej działalności operacyjnej
Ma konto 490 Rozliczenie kosztów.
W konsekwencji kwota należnej od produkcji alkoholi akcyzy wpływa na koszt wytworzenia produktów w rozumieniu art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) i wartość wyprodukowanych produktów gotowych (tu: alkoholu). Nie stanowi ona kosztu sprzedaży (wyłączanego z zakresu kosztu wytworzenia produktu), gdyż – jak już wspomniano – nie jest należna od sprzedaży, lecz od produkcji wyrobów akcyzowych.
Wpłaty zaliczek na podatek akcyzowy można ująć w księgach rachunkowych zapisem:

Wn konto 229 Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (w analityce: zaliczki na podatek akcyzowy)
Ma konto 131 Bieżący rachunek bankowy.

Pod datą deklaracji na podatek akcyzowy powinno wówczas nastąpić przeksięgowanie wpłat zaliczek jako rozliczenie kwoty podatku akcyzowego:

Wn konto 229 Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (w analityce: zobowiązania z tytułu akcyzy),
Ma konto 229 Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (w analityce: zaliczki na podatek akcyzowy).

Dorota Mikulska, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego