Pytanie

Podatnik w styczniu 2014 r. zakupił traktor, który przyjął na stan środków trwałych i dokonywał miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. W kwietniu 2014 r. podatnik z uwagi na trudności finansowe sprzedał przyjęty w styczniu 2014 r. środek trwały firmie leasingowej i jednocześnie podpisał umowę na leasing tego traktora.
Jak zaksięgować powyższe zdarzenia gospodarcze?
Podatnik prowadzi PKPiR

Odpowiedź

Podatnik winien rozpoznać przychód z tytułu zbycia środka trwałego oraz rozpocząć ewidencjonowanie kosztów leasingu.

Uzasadnienie

Jak wynika z treści pytania, w analizowanej sytuacji podatnik odwołał się do tzw. leasingu zwrotnego. Jest to jednak z odmian leasingu (najczęściej operacyjnego), która charakteryzuje się tym, że leasingodawca kupuje rzecz po to by następnie – w ramach odrębnej czynności – oddać ją temu samemu podmiotowi w używanie (właśnie w ramach leasingu zwrotnego). Jest to operacja w pełni legalna i implikuje skutki podatkowe właściwe dla dwóch operacji:
1. Sprzedaż/kupno rzeczy;
2. Oddanie w używanie na podstawie umowy leasingu.
To oznacza, że w analizowanej sytuacji podatnik winien rozpoznać w pierwszej kolejności przychód podatkowy z tytułu zbycia środka trwałego. Wyznaczając dochód z takiej operacji podatnik rozliczy koszty definiowane niezamortyzowaną częścią wartości początkowej środka trwałego i ewentualnie dodatkowymi kosztami SPRZEDAŻY. Oddzielną operacją będzie leasing: tutaj należy ewidencjonować, na zasadzie ogólnej właściwej dla leasingu koszty zdefiniowane w umowie i wykazane w fakturach leasingowych (zakładam, że jest to leasing operacyjny).

pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego