Wspólnicy spółki jawnej prowadzą PKPiR. W 2008 r. okazało się, że zawyżyli przychód w lipcu (zaimportowano z programu handlowego dwukrotnie niektóre faktury). Należy w związku z tym złożyć korekty zeznań rocznych z wyjaśnieniem i wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
W jaki sposób poprawić w PKPiR zapis?
Przychód księgowany zbiorczo z rejestrów VAT, księga prowadzona jest komputerowo (Symfonia) i jest zamknięta.
Czy może na wydruku ręcznie skreślić sumy, parafować i tak do końca księgi a potem poprawić całe podliczenie?
Nie chciałabym aby księga została uznana za nierzetelną.
Skoro PKPiR prowadzona komputerowo została już zamknięta, podatnik może wystawić notę korygującą do miesięcznych zestawień sporządzanych na podstawie ewidencji sprzedaży VAT, a poprawek dokonać na wydruku podatkowej księgi przychodów i rozchodów, poprzez:
•skreślenie błędnych zapisów dotyczących przychodów wynikających z zestawień miesięcznych oraz sum i wpisanie nowych sum, przy czym poprawki należy podpisać i umieścić przy nich daty ich dokonania, albo

•wprowadzenie do księgi, pod sumą roczną, not korygujących do zestawień miesięcznych ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym oraz wprowadzenie nowej sumy rocznej.
Zgodnie z przepisami art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - dalej o.p. - za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.
Jeśli zatem wspólnicy spółki jawnej zawyżyli przychód z powodu dwukrotnego ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów niektórych faktur sprzedaży, przez co wykazali w zeznaniu rocznym dochód wyższy od należnego i nadpłacili kwotę podatku, powstała u nich nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 73 § 2 pkt 1 o.p. dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.
Jeżeli podatnik w zeznaniu rocznym wykazał zobowiązanie podatkowe w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek, wówczas na mocy art. 75 § 2 pkt 1 lit. a) oraz § 3 o.p., może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Równocześnie wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatnik jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie.

Na mocy § 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - dalej r.p.k.p.r. - zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez:
1) skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki lub
2) wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Stosownie do § 21 ust. 1 i 2 r.p.k.p.r., jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o VAT, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. Zestawienie to powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku od towarów i usług.

Z kolei § 13 pkt 2 r.p.k.p.r. stanowi, że za dowody księgowe uważa się również noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi.

W związku z powyższym, gdy podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona komputerowo została już zamknięta, podatnik może wystawić notę korygującą do miesięcznych zestawień, o którym mowa w § 21 ust. 1 r.p.k.p.r., a poprawek dokonać na wydruku podatkowej księgi przychodów i rozchodów, poprzez:
•skreślenie błędnych zapisów dotyczących przychodów wynikających z zestawień miesięcznych oraz sum i wpisanie nowych sum, przy czym poprawki należy podpisać i umieścić przy nich daty ich dokonania, albo
•wprowadzenie do księgi, pod sumą roczną, not korygujących do zestawień miesięcznych ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym oraz wprowadzenie nowej sumy rocznej.