Naczelnik urzędu skarbowego przedłużył podatnikowi, poprzez wydanie postanowienia, sześćdziesięciodniowy termin zwrotu podatku od towaru i usług za kilka miesięcy 2007 r., wskazując przy tym na potrzebę przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Do dnia dzisiejszego (ponad 3 lata), organ podatkowy nie dokonał zwrotu podatku.
Czy w związku z takim przedłużeniem terminu zwrotu VAT (60 dni) w oparciu o art. 274b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Naczelnika Urzędu Skarbowego nie wiążą już żadne terminy procedury podatkowej?
Czy brak możliwości przedłużenia stuosiemdziesięciodniowego terminu na zwrot VAT można interpretować również w ten sposób, iż jest to najodleglejszy termin w jakim organ powinien dokonać tego zwrotu?
Czy pomimo niezaskarżenia wyżej wskazanych postanowień w stosownym terminie, podatnik ma narzędzia prawne umożliwiające mu przyspieszenie działań organu i uzyskanie zwrotu VAT?

W przypadku przedłużenia terminu zwrotu VAT, dokonanie ewentualnego zwrotu możliwe jest dopiero po zakończeniu weryfikacji rozliczenia podatnika. Jeżeli weryfikacja taka dokonywana jest w ramach czynności sprawdzających, przepisy prawa nie określają terminu, w jakim czynności te należy zakończyć. Tym samym ewentualny zwrot VAT może nastąpić nawet po upływie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.
Poza zażaleniem na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT do czasu zakończenia czynności sprawdzających, podatnikowi nie przysługują inne środki prawne, które wynikały by z przepisów prawa podatkowego.
Jedynym sposobem otrzymania zwrotu VAT przed zakończeniem weryfikacji zwrotu jest złożenie przez podatnika odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. W sytuacji opisanej w pytaniu organ podatkowy winien dokonać zwrotu w terminie 14 dni od dnia złożenia takiego zabezpieczenia.
Zgodnie z przepisami art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 u.p.t.u., jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Na podstawie art. 87 ust. 2 u.p.t.u. zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 6 u.p.t.u. (określającego przypadki zwrotu w terminie 25 dni), następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Ponieważ w art. 87 ust. 2 zdanie drugie u.p.t.u. mowa jest o przedłużeniu terminu zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika, naczelnik urzędu skarbowego nie może dokonać ewentualnego zwrotu przed zakończeniem tej weryfikacji.
W pytaniu mowa jest o art. 274b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - dalej o.p. - stanowiącym, że jeżeli przeprowadzenie czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku wynikającego z odrębnych przepisów, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających. Na postanowienie takie służy zażalenie.
W sytuacji opisanej w pytaniu weryfikacja rozliczenia podatnika dokonywana jest w ramach czynności sprawdzających. Na podstawie art. 280 o.p. do czynności sprawdzających stosuje się odpowiednio przepis art. 143 oraz przepisy rozdziałów 1-3, 5, 6, 9, 10, 14, 16 oraz 23 działu IV o.p. Co za tym idzie nie stosuje się, poza art. 143, przepisów rozdziału 4 "Załatwianie spraw" działu IV o.p., a tym samym podatnikowi nie służy ponaglenie na przewlekłe prowadzenie czynności sprawdzających.
Na mocy art. 87 ust. 2a u.p.t.u. w przypadku wydłużenia terminu na podstawie art. 87 ust. 2 zdanie drugie u.p.t.u., urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie wymienionym w art. 87 ust. 2 zdanie pierwsze u.p.t.u., jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu, o którym mowa w art. 87 ust. 2 u.p.t.u., lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia.
Jeśli więc podatnik złoży odpowiednie zabezpieczenie majątkowe, wówczas pomimo, że weryfikacja nie została zakończona, organ podatkowy winien dokonać zwrotu w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia