W jaki sposób to zaewidencjonować?
Czy za pomocą DW wpisać w koszty kwiaty wyhodowane przeze mnie i jak je wycenić?
Ma Pani prawo zaewidencjonować w PKPiR koszt wyhodowanych przez siebie kwiatów. Wartość kwiatów należy wycenić zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w tym zakresie zawiera szczegółowe regulacje, stanowiące, iż w takim przypadku do wyceny roślin z własnej hodowli należy przyjąć ceny rynkowe.
Kwestie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dalej: PKPiR regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - dalej r.p.k.p.r. Ogólne regulacje dotyczące ewidencjonowania zawarte w § 12 ust. 1 r.p.k.p.r. wskazują, że zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Dla celów ewidencjowania kwiatów z własnej hodowli podstawą dokumentowania jest dowód wewnętrzny. Zgodnie z § 14 ust. 1 r.p.k.p.r. w przypadku enumeratywnie wymienionych w rozporządzeniu zdarzeń gospodarczych w postaci kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków.
Taki dowód wewnętrzny zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 3 r.p.k.p.r. może być sporządzony na okoliczność zaksięgowania w PKPiR wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika.
Stosownie do § 12 ust. 4 r.p.k.p.r. dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała. Dokument księgowy powinien zawierać w przedstawionej sprawie przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku). Wskazując przedmiot operacji gospodarczej może Pani zamieścić opis "przekazanie do sprzedaży kwiatów rodzaju...... z własnej hodowli szt. np. 50".
Oznacza to, że w przedstawionych okolicznościach faktycznych powinna Pani wystawić dowód wewnętrzny zawierający datę wystawienia, przedmiot operacji gospodarczej, ustaloną wartość kwiatów oraz Pani podpis.
Wysokość kosztu (wydatków) należy ustalić zgodnie z przepisami art. 22 ust. 6a, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Zgodnie z przytoczoną podstawą prawną w celu ustalenia wartości zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej należy odpowiednio zastosować przepisy art. 11 ust. 2 u.d.p.o.f. Przepisy, do których odsyła ustawodawca stanowią, że wartość towaru w przedstawionej sprawie należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem m.in. czasu i miejsca ich uzyskania.
Powyższe potwierdza interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w z dnia 15 stycznia 2007 r., PDI/415-19/LP/06, http://sip.mf.gov.pl/sip:"podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, wykorzystujący na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej własne produkty ich wartość winni ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku."
Dane wartościowe wynikające ze sporządzonego dowodu wewnętrznego powinna Pani zaewidencjonować w kolumnie 10 PKPiR "Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu".
Edyta Koślacz