Zatrzymane osoby podejrzane są m.in. o to, że za pośrednictwem firm „słupów" handlowały na terenie Unii Europejskiej wyrobami stalowymi, nie odprowadzając należnego Skarbowi Państwa podatku VAT. W wyniku tego procederu, w latach 2012 – 2013 na polski rynek wprowadzono z terenu Łotwy towar o wartości ponad 200 mln złotych. Uzyskane w ten sposób pieniądze, pochodzące z przestępstw skarbowych, były przelewane na rachunki bankowe firm uczestniczących w oszustwie. W celu ukrycia prawdziwego źródła pochodzenia, środki te przekazywano następnie na rachunki podmiotów zagranicznych i wypłacano w bankomatach.

Oszacowana wartość strat, jakie poniósł Skarb Państwa w efekcie ujawnionego oszustwa, to ponad 45 mln zł.
Dzięki ścisłej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej na rachunkach bankowych jednej z firm zaangażowanej w przestępczy proceder, zabezpieczono środki w wysokości ponad 400 tys. zł.

Wobec podejrzanych podmiotów wyłudzających podatek VAT przy obrocie stalą wszczęto kontrole skarbowe. W ich wyniku oszustom wymierzono zaległe należności podatkowe na łączną kwotę blisko 14 mln zł. Oprócz konsekwencji podatkowych zatrzymanym osobom postawiono zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych i zastosowano wobec nich areszt tymczasowy. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa ma charakter rozwojowy.