Obecnie warunkiem opodatkowania przekazania towarów jest jeszcze istnienie prawa do odliczenia od nabycia tych towarów. Nie jest natomiast jasne, czy opodatkowanie obejmuje przypadek, gdy podatnik przekazuje towary własnej produkcji, tzn. takie przy wytworzeniu, których miał prawa do odliczenia. Od 1 kwietnia nie ma już wątpliwości, że chodzi tu zarówno o towary nabyte, jak i towary własnej produkcji.

Ustawodawca wskazał również, że art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ma zastosowanie również w przypadku, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu części składowych towaru będącego przedmiotem nieodpłatnej dostawy.

Zmiany dotknęły także regulacji wskazujących, jakie towary przekazywane nieodpłatnie nie są opodatkowane. Usunięto wyłączenie z opodatkowania odnoszące się do drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Jednocześnie wprowadzono zastrzeżenie, że brak opodatkowania prezentów małej wartości oraz próbek ma mieć miejsce tylko wówczas, gdy towary te będą przekazywane do celów związanych z prowadzoną działalnością.

Zmieniona została także definicja próbki. Nowa definicja odwołuje się do identyfikowalnych, jako próbka egzemplarzy towarów lub ich niewielkich ilości, mających na celu promocję jego sprzedaży. Wprowadzona zmiana powoduje w istocie przesunięte pojęcie próbki bardziej w kierunku egzemplarzy promocyjnych.