Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2014 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka leasinguje samochody osobowe, które są wykorzystywane do jej podstawowej działalności, jaką jest produkcja oraz sprzedaż wyrobów tytoniowych. Spółka wskazała, że zamierza pracownikom dodatkowo odpłatnie udostępniać pojazdy do ich celów prywatnych. Odpłatne udostępnianie wskazanych pojazdów będzie realizowane na podstawie umowy przedstawiającej warunki, zasady, opłaty dotyczące tego korzystania z pojazdu będącego częścią samochodowej floty spółki.

Sama spółka uważa, że mimo iż samochody będą dodatkowo odpłatnie udostępniane na rzecz własnych pracowników, to i tak należy uznać, że będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej spółki, co jest warunkiem pełnego odliczenia VAT.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Fiskus się nie zgodził. Uznał, że uwzględniając fakt, że za wynajem samochodów pracownikom będzie pobierane wynagrodzenie, usługi te będą wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Powyższe nie oznacza jednak, że samochody spółki wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Zdaniem fiskusa wykorzystywanie samochodów wyłącznie do działalności musi być rozpatrywane w kategoriach obiektywnych. A wykorzystywanie samochodów przez pracowników w celu realizacji ich obowiązków i wynajem tych samych samochodów pracownikom do wykorzystania w celach prywatnych nie pozwala na stworzenie jasnych i przejrzystych zasad, z których wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych, np. dojazd do pracy z miejsca zamieszkania oraz powrót. Tym bardziej, że przyjęty przez spółkę model nieprzewidujący sytuacji, gdy samochody nie będą albo wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej spółki, albo odpłatnie udostępnione pracownikom, wskazuje, że samochód będzie przez cały czas w dyspozycji pracownika.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Z uwagi na to, że samochody będą wykorzystywane do celów prywatnych pracowników (po ich wynajęciu od spółki), spółka nie ma obiektywnych możliwości wyeliminowania ich użycia w takim celu również w czasie, kiedy powinny być wykorzystywane wyłącznie do wykonywania obowiązków na rzecz spółki. Praca przedstawicieli handlowych charakteryzuje się tym, że niemożliwe jest dokładne określenie z góry, w jakim czasie (każdego dnia) samochód będzie wykorzystywany do realizacji obowiązków na rzecz spółki, a w związku z tym, w jakim czasie będzie podlegał wynajęciu na rzecz pracownika.

Według fiskusa istnieje realna możliwość wykorzystywania samochodów do celów prywatnych zatrudnionych pracowników, również w czasie, gdy samochody powinny być wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej spółki. Dlatego według fiskusa nie można się zgodzić z twierdzeniem, że samochody opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 grudnia 2014 r., IPTPP4/443-672/14-5/BM, LEX nr 254240

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego