Od 1 stycznia 2011 r. zmieniła się stawka VAT za dostarczanie wody. Rady gmin nie muszą podejmować uchwały zmieniającej taryfę za wodę.
Ustawa okołobudżetowa (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578) wprowadziła szczególne zasady ustalania taryf za dostarczanie wody. Zmiana dotyczy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które odpowiadają za zbiorowe dostarczanie wody oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także odbiorców wody. Dotychczas nowe taryfy za wodę musiały zatwierdzać rady gmin. Ze znowelizowanej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy, z wyjątkiem taryf zmienionych w związku ze zmianą stawki VAT. Jak wyjaśniają eksperci, 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na dostarczanie wody wzrosła z 7 do 8%, co oznacza podwyższenie cen brutto za dostarczanie wody.
W celu uniknięcia ewentualnych trudności związanych z dopełnieniem obowiązku podwyższenia taryf ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Dzięki nim zmiana taryf za dostarczanie wody wynikających z wyższych stawek VAT nastąpiła bez konieczności zatwierdzenia przez radę gminy. Podwyższone w ten sposób taryfy wchodzą w życie z dniem, w którym uległa zmianie stawka VAT stosowana dla usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę. A zatem od 1 stycznia 2011 r. podmioty odpowiedzialne za zbiorowe zaopatrywanie w wodę mają obowiązek podnieść stawkę VAT do 8% w odniesieniu do usług wykonywanych w 2011 r.
żródło: Dziennik Gazeta Prawna, 10 stycznia 2011 r.