Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami implementuje ponadto do polskiego porządku prawnego przepisów prawa unijnego w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.

Ustawa normuje zasady i tryb dokonywania wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, właściwość organów w tym zakresie, obowiązki instytucji finansowych w zakresie wymiany informacji podatkowych na wniosek właściwego organu i w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych o rachunkach raportowanych oraz zasady kontroli ich wykonywania, a także obowiązki jednostek wchodzących w skład grupy podmiotów w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych o tych jednostkach.

Przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do wymiany informacji dla celów podatkowych na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, oraz towarzyszących Uzgodnień Końcowych, podpisanych w Warszawie 7 października 2014 r.

Ponadto ustawa wprowadza zmiany w ustawie o PIT, ustawie o CIT, Ordynacji podatkowej, w Kodeksie karnym skarbowym, ustawie o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA oraz ustawie z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami 9Dz. U. poz. 648) wejdzie w życie 4 kwietnia 2017 r., z wyjątkiem przepisów wprowadzających zmiany w ustawie o PIT, niektórych przepisów wprowadzających zmiany w ustawie o CIT, Kodeksie karnym skarbowym oraz dwóch przepisów przejściowych, które wchodzą w życie 30 kwietnia 2017 r. Z kolei 1 maja 2017 r. wejdzie w życie dział poświęcony automatycznej wymianie informacji o rachunkach raportowanych, przepis statuujący kary pieniężne wobec raportującej instytucji finansowej, regulacje wprowadzające zmiany w ustawie wdrażającej FATCA, niektóre przepisy wprowadzające zmiany w Ordynacji podatkowej i Kodeksie karnym skarbowym oraz część przepisów przejściowych.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów