Usługi psychologiczne świadczone na rzecz osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych przez psychologa współpracującego ze spółką i refakturującego swoje usługi, nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2011 r., sygn. ILPP1/443-1355/10-4/MS.
Jego zdaniem, w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. od podatku wolne były - klasyfikowane w PKWiU 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia, z wyjątkiem usług weterynaryjnych. Wszelkie usługi mieszczące się w tym grupowaniu (za wyjątkiem usług weterynaryjnych) były wolne od podatku. Zwolnienie miało zatem charakter wyłącznie przedmiotowy. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia miało to, jaki podmiot wykonywał powyższą usługę.
Od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnienie od podatku usług w zakresie opieki medycznej ma zaś charakter podmiotowo – przedmiotowy (a nie jak wcześniej – przedmiotowy). Z tego względu oprócz przedmiotu transakcji, istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu przez określone osoby (podmioty). Z powyższego wynika, że podmiot – niebędący ZOZ-em, ani niezatrudniający przedstawicieli zawodów medycznych – który będzie sprzedawał świadczenia medyczne, tylko refakturując świadczenia tego rodzaju wykonywane przez inny podmiot, nie będzie miał prawa do zastosowania zwolnienia podatkowego.
Reasumując, usługi psychologiczne świadczone przez spółkę na rzecz osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych przez psychologa współpracującego ze spółką i refakturującego swoje usługi nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi te bowiem nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. nie są świadczone przez określone ustawą podmioty.
Jolanta Mazur