Pytanie

Czy mogę rozliczać usługi fotograficzne PKD 74.20.Z w formie karty podatkowej?
Prowadzę działalność gospodarczą, świadczę usługi tylko dla firm.
Do jakiej wysokości przychodu mogę rozliczać się na karcie podatkowej?

Odpowiedź

Świadcząc usługi w zakresie fotografii na rzecz podmiotów gospodarczych podatnik może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na kwotę obrotów uzyskiwanych z tytułu świadczenia ww. usług.

Uzasadnienie

Przepis art. 23 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - dalej u.z.p.d. wskazuje, kto może płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Do fotografów zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d., zgodnie z którym podatek w takiej formie mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

W części I tabeli będącej załącznikiem nr 3 do u.z.p.d. pod poz. 90 wymienione zostały usługi fotograficzne. Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej szczegółowo został zaś określony w poz. 90 załącznika nr 4 do u.z.p.d. Obejmuje on jedynie: "Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Wykonywanie fotokopii. Wykonywanie prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych."

Oprócz konieczności spełniania ww. warunków dotyczących rodzaju wykonywanych usług fotograficznych, podatnik musi przestrzegać warunków określonych w art. 25 ust. 1 pkt 1 -7 u.z.p.d. m.in. przy prowadzeniu działalności nie może korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.
Usługi fotograficzne w zakresie, o którym mowa wyżej mogą być opodatkowane na zasadzie karty podatkowej.

Wskazać również należy, że co do zasady prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej nie jest uzależnione od wykonywania działalności wyłącznie na rzecz ludności. Od powyższej zasady ustawodawca wprowadził kilka wyjątków. Dotyczą one wyłącznie:
- wykonywania usług w zakresie złotnictwa – jubilerstwa, wymienionych w części I tabeli pod poz. 4);
- usług wymienionych w części I tabeli pod pozycjami 70-76, w których to poza świadczeniami dla ludności dopuszczalne jest wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców, ale w rozmiarze nieprzekraczającym kwoty 63.783 zł przychodu rocznie; w poz. 70-76 wymieniono usługi w zakresie: robót budowlanych, sztukatorstwa, odgrzybiania budynków, cyklinowania, zduństwa, robót budowlanych instalacyjnych związanych z zakładaniem instalacji, studniarstwa;
- usług wykonywanych przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny w ramach wolnych zawodów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11.

Jak wynika z powyższego wyłączenie prawa do karty podatkowej z uwagi na świadczenie usług na rzecz odbiorców innych aniżeli ludność, ma charakter wyjątkowy i obowiązuje w ograniczonym zakresie. Ograniczenia takiego nie należy stosować szerzej, niż nakazuje u.z.p.d. Ponieważ wśród tych wyłączeń brak usług fotograficznych ich świadczenie na rzecz firm nie wyłącza podatnika z możliwości opodatkowania przychodów na zasadach karty podatkowej. Co więcej, świadcząc usługi w zakresie fotografii na rzecz podmiotów gospodarczych podatnik może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na kwotę obrotów uzyskiwanych z tytułu świadczenia ww. usług. Przychód uzyskiwany w wyniku świadczenie tych usług nie jest bowiem objęty ww. limitem rocznych przychodów w wysokości 63.783 zł.

Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z10 listopada 2011 r., IPPB1/415-812/11-3/KS.

Zgodnie z PKD podklasa 74.20.Z obejmuje:
1) usługi fotograficzne w zakresie: fotografii portretowej, zdjęć paszportowych, zdjęć do legitymacji, zdjęć z uroczystości ślubnych itp., fotografii komercyjnej, dla wydawców, dla potrzeb kreatorów mody, dla agentów handlu nieruchomościami lub dla celów turystyki, fotografii lotniczej, fotografii obiektów w ruchu, takiej jak: nagrywanie wideokaset z wydarzeń takich jak: śluby, spotkania, pokazy mody itp.;
2) obróbkę materiałów fotograficznych, taką jak: wywoływanie klisz, wykonywanie odbitek zdjęć, drukowanie i powiększanie z negatywów i taśm filmowych przyjętych od klienta, wywoływanie i wykonywanie odbitek zdjęć przez laboratoria fotograficzne, wywoływanie zdjęć (w godzinę) przez punkty zajmujące się ich ekspresowym wywoływaniem, z wyłączeniem sklepów sprzedających sprzęt fotograficzny, oprawianie slajdów, kopiowanie, restaurowanie i retuszowanie fotografii; działalność fotoreporterów;
3) mikrofilmowanie dokumentów.

Natomiast kartą podatkowa mogą być objęte wymienione w poz. 90 załącznika nr 4 do u.z.p.d. czynności takie jak: wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy (portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych, itp.), wykonywanie fotokopii, wykonywanie prac powierzonych, sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie, itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych.

Porównując zakres czynności objętych PKD 74.20.Z i tych opodatkowanych kartą podatkową, wskazać należy, że według tej zasady nie mogą być opodatkowane przychody z tytułu: nagrywania wideokaset oraz działalności fotoreporterów, jeżeli dotyczyłaby czynności innych aniżeli wskazane w poz. 90 załącznika nr 4 do u.z.p.d.

Odpowiedź pochodziz programu Vademecum Głównego Księgowego