Prawo to przysługiwałoby Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej i dyrektorom urzędów kontroli skarbowej w związku z podjętym postępowaniem przygotowawczym wobec podmiotów występujących o nienależny zwrot podatku bądź nie odprowadzających VAT lub podatku akcyzowego.

Zgodnie z założeniami, środek ten byłby stosowany w przypadku posiadania przez organ kontroli skarbowej uprawdopodobnionych informacji o posługiwaniu się rachunkiem bankowym w związku z popełnieniem przestępstw, o których mowa w art. 54, art. 55, art. 56 i art. 76 kodeksu karnego skarbowego, a także w przypadku, gdy kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej przekraczałaby pięćdziesięciokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Blokada konta następowałaby w drodze postanowienia na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 miesiące od daty jego doręczenia. Postanowienie określałoby zakres, sposób i termin blokady, a w uzasadnieniu okoliczności, z których wynika konieczność blokady rachunku. Przysługiwałoby na nie zażalenie do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej.