W Izbie Celnej w Warszawie audytorzy sprawdzili proces poprzedzający wydanie pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej, wydawanie pozwoleń (m.in. składanie gwarancji zabezpieczających należności celne), metody prowadzenia procesu monitorowania wydanych pozwoleń, a także kontrolę realizacji tej procedury. Głównym obszarem zainteresowania była analiza ryzyka dokonywana na poszczególnych etapach związanych z wydawaniem pozwoleń oraz późniejszą kontrolą i monitorowaniem realizacji procedury uproszczonej.

Przedsiębiorcy mogą aktualnie korzystać z licznych ułatwień oferowanych przez Służbę Celną. Izba Celna w Warszawie wydała 103 świadectwa AEO (świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy), 91 pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych, 28 pozwoleń na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR.

Z kolei w Urzędzie Celnym w Pruszkowie audytorzy zapoznali się z realizacją procedury uproszczonej w praktyce, szczególnie ze stosowanymi aplikacjami informatycznymi. Ostateczny raport z przeprowadzonego audytu procedury uproszczonej zostanie przedstawiony Służbie Celnej w ciągu miesiąca.