Minister Soboń wskazał, że w części podatkowej tzw. Polskiego Ładu wprowadzono ulgi dla przedsiębiorców, m.in. na ekspansję zagraniczną, robotyzację, badania i rozwój, prototypy. 

Czytaj też: Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne

Zmiany będą konsultowane

W informacji przekazanych przez ministra Sobonia wynika, że w ostatnich latach liczba firm, które upadały, była mniejsza niż tych, które powstawały.

W styczniu br. 0,82 proc. wszystkich aktywnych podmiotów złożyło wniosek o likwidację, o 21 proc. mniej niż średnia liczba likwidacji dla tego samego okresu w latach 2018-2021. Jeśli chodzi o wnioski o zawieszenie działalności, było to 1,1 proc. - takie wartości historycznie odnotowywaliśmy w poprzednich latach.

Czytaj: Polski Ład: Nowe zasady ustalania ryczałtu z tytułu używania samochodów służbowych dla celów prywatnych na przykładach >

- Robimy wszystko, by każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, mógł ją jak najdłużej kontynuować. Stąd tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne - zapewniał minister Soboń.

"Będziemy rozmawiali z Rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorstw o tym, co należy poprawić (w Polskim Ładzie - PAP). Na pewno kwestia różnic remanentowych jest konieczna do poprawy. Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja" - zapowiedział wiceminister.

Kalkulator przedsiębiorcy - Polski Ład >

- Małe firmy umierają po cichu, takie słowa słyszymy od przedsiębiorców - stwierdziła przedstawicielka wnioskodawców Maria Małgorzata Janyska (KO).  - Powszechne jest wrażenie, że znowu, jak w PRL-u, wrogiem władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie - powiedziała posłanka.

Wskazała, że dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców są wprowadzone od 1 stycznia zmiany podatkowe. "Wasza nieudolność i bałagan już skutkują wzrostem zawieszanych działalności gospodarczych" - powiedziała Janyska.

Kolejne poprawki do Ładu

Odnosząc się do zarzutu, że "małe firmy umierają po cichu", wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk stwierdziła, że małe i średnie przedsiębiorstwa "funkcjonują głośno" zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. "W ministerstwie pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi pomóc w tym trudnym czasie pandemii" - powiedziała. Przypomniała o pomocy do tej pory udzielonej przedsiębiorcom.

Podczas dyskusji Mirosław Suchoń przekazał, że przedsiębiorcy donoszą mu o 100-proc. podwyżce cen za obsługę księgową. "Tak przygotowaliście reformę podatkową" - zwrócił się do rządu.

Zaapelował o wprowadzenie co najmniej półrocznego vacatio legis podatkowej reformy. Jego kolega klubowy Michał Gramatyka skrytykował komunikację resortu finansów z przedsiębiorcami i księgowymi, która - jak mówił - zamiast oficjalnych dokumentów odbywa się głównie w mediach społecznościowych.