Celem obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. nowelizacji w zakresie ulgi za złe długi jest zmniejszenie obciążeń podatkowych u podatnika, u którego powstał obowiązek podatkowy zapłaty podatku z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których kontrahent nie uregulował należności określonych w umowie lub na fakturze, oraz zdyscyplinowanie i zmobilizowanie podatnika (dłużnika) do terminowego regulowania zobowiązań wynikających z otrzymanych przez niego faktur.

Minister finansów wyjaśnił, że możliwość stosowania art. 89a jest wyłączona w przypadku, gdy dłużnik pozostaje w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Wówczas wierzycielowi przysługuje bowiem prawo do zgłoszenia wierzytelności syndykowi masy upadłości, w trybie i na warunkach określonych w odrębnych przepisach.

   Nowe zasady stosowania ulgi na złe długi >>>

Minister zaznaczył również, że ochronie przedsiębiorców przed nierzetelnymi kontrahentami służy także Krajowy Rejestr Długów. Nie zgodził się przy tym z opinią poselską, że nowe regulacje utrudniają korzystanie z "ulgi".