Ulgę prorodzinną mogą odliczyć wyłącznie podatnicy opłacający podatek obliczany według progresywnej skali podatkowej.

Zasady korzystania z ulgi prorodzinnej określają przepisy art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.). Ulga ta polega na odliczeniu od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty stanowiącej 1/6 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, albo sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

W 2011 r. kwota ta wynosiła 92,67 zł miesięcznie za jedno dziecko. Prawo do odliczenia ulgi przysługuje obydwojgu rodzicom lub opiekunom prawnym w równych częściach lub dowolnie ustalonych proporcjach.

Minister Finansów, odpowiadając na interpelację nr 24237 podkreśla, iż odliczenie przedmiotowej ulgi wyłącznie od podatku dochodowego obliczonego według progresywnej skali podatkowej nie przesądza o występowaniu ograniczenia zasady równości w ulgach podatkowych dla rodzin. Dokonując wyboru formy opodatkowania podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni być świadomi ograniczeń z tym związanych.

Jak podaje resort finansów w 2010 r. 4303.125 podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opłacających podatek według skali podatkowej skorzystało z ulgi prorodzinnej na kwotę 5.684.317 tys. zł.

Katarzyna Bogucka

źródło: www.sejm.gov.pl