Propozycję rezygnacji z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet na podstawie faktury VAT popiera Konfederacja Pracodawców Polskich.
„Propozycje „Przyjaznego Państwa” stanowią w pewnym stopniu realizację postulatów zgłaszanych podczas konferencji „Polska jako E-PAŃSTWO - główne wyzwania w zakresie e-faktur, podpisów elektronicznych i e-administracji”, która obyła się w KPP 11 marca br.. Zwracaliśmy uwagę na problemy związane z dokumentowaniem uprawnienia do skorzystania z ulgi internetowej” – mówi ekspert Konfederacji, Adam Kwaśnik.
W Komisji „Przyjazne Państwo” trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zakładają m.in. zrezygnowanie z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet fakturą VAT.
Według posłów z Komisji „Przyjazne Państwo”, w której trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków poniesionych na internet będzie ustalana na podstawie dokumentów je stwierdzających. Takimi dowodami, w założeniach twórców projektu, mają być np. pocztowe dowody wpłaty i dokumenty poświadczające dokonanie przelewów bankowych.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że obecnie podatnicy korzystający z Internetu mobilnego na kartę lub za pomocą telefonów komórkowych, a którzy zwyczajowo nie domagają się od sprzedawcy wystawienia faktury VAT za dokonaną usługę, nie mogą dokonać odliczenia.
O sprawie problemów ze sposobem dokumentowania ulgi internetowej pisaliśmy też w artykule pt „Podatnicy muszą uważać na formę dokumentowania ulgi internetowej” , opublikowanym w serwisie podatkowym abc w dniu 17 marca br.