Udział w imprezach integracyjnych sfinansowanych ze środków obrotowych uczelni stanowić będzie dla uczestników nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu PIT.
Wartość świadczeń dla pracowników uczelni jaka zostanie poniesiona w ramach organizowanych imprez integracyjnych, uczelnia, działając jako płatnik, będzie miała obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z treścią art. 31, 32 i 38 ustawy o PIT.
W przypadku świadczeń na rzecz byłych pracowników (emerytów), otrzymane świadczenia będą stanowiły przychód z innych źródeł a do ich opodatkowania zastosowanie znajdzie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, zgodnie z którym od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 – w wysokości 10% należności.
Natomiast w odniesieniu do pozostałych uczestników imprez (gości, studentów) świadczenia otrzymane od wnioskodawcy będą również stanowiły przychód z innych źródeł i uczelnia, działając jako płatnik, będzie miała obowiązek wystawić dla każdej z tych osób informację PIT-8C na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z określeniem rodzaju przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Tylko w sytuacji, gdy impreza ma charakter otwarty, tzn. że każdy kto zechce może w niej wziąć udział (a więc np. nie tylko osoby należące do społeczności uczelni), nie ma podstaw do ustalenia przychodu u poszczególnych uczestników. Ze świadczeń oferowanych na imprezie mogą bowiem korzystać osoby, które w żaden sposób nie są określone. Na dzień imprezy nie można w takiej sytuacji jednoznacznie ustalić grona osób uczestniczących w imprezie, a tym samym w sposób skonkretyzowany wskazać wysokości przychodu przypadającego na jedną osobę, z wszelkimi dalszymi konsekwencjami tych okoliczności.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 sierpnia 2011 r., sygn. IBPBII/1/415-553/11/MZ.
Jolanta Mazur
źródło: www.mf.gov.pl