Zasada neutralności podatku od wartości dodanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej autorstwa Dariusza Gibasiewicza, to nowa niezwykle ciekawa publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.

Zdaniem profesora Bogumiła Brzezińskiego jest to pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie fundamentalnej zasady na której oparty jest podatek od wartości dodanej, a zawarte w nim analizy są świetnym materiałem porównawczym dla krajowych sądów administracyjnych w sprawach z zakresu tego podatku.

Zasada neutralności podatku od wartości dodanej nie była dotąd przedmiotem kompleksowego opracowania. Dotychczasowe prace na jej temat mają bądź to naturę bardziej ogólną, bądź też dotyczą jedynie pojedynczego zagadnienia związanego np. z odliczeniem podatku naliczonego lub też stanowią komentarze do konkretnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz sądów krajowych. W tej publikacji, badania dotyczące zasady neutralności były prowadzone na tle całości orzecznictwa Trybunału związanego z tym podatkiem.

Analiza orzecznictwa Trybunału miała służyć ustaleniu, czy wykorzystuje on w nim zasadę neutralności, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach i w jaki sposób to czyni, jakie ma to konsekwencje i czy treść zasady pomocna mu jest w rozstrzygnięciu pojedynczej sprawy, czy też formułuje on na jej podstawie bardziej ogólne kryteria i wytyczne, które mogą być potem wykorzystane przez inne podmioty stosujące prawo, w tym przede wszystkim sądy krajowe państw członkowskich.

Rozważania prowadzone są na tle przepisów szóstej dyrektywy oraz dyrektywy 2006/112/WE. Poza odwołaniami do najistotniejszych z wyroków zaprezentowano także opinie rzeczników generalnych, które pozwalają na pełniejsze zrozumienie motywów rozstrzygnięć Trybunału.

Publikacja dostępna jest w Profinfo

Dariusz Gibasiewicz - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na WPiA Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, radca prawny, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego, autor publikacji z zakresu prawa podatkowego