Pokazu slajdów nie można traktować jak przemówienia czytanego z kartki. Jej rolą jest wspomaganie wystąpienia – w żadnym przypadku nie należy czytać dokładnie tego, co widać na slajdach. Dlatego w prezentacji powinny znaleźć się obrazki, zdjęcia, wykresy, zestawienia lub inne elementy graficzne, które pozwolą zobrazować to, o czym jest mowa w wystąpieniu. Ważne, aby treść slajdów była czytelna i zrozumiała, a także atrakcyjna dla odbiorcy. Prelegent powinien tylko od czasu do czasu zerkać na wyświetlane slajdy, utrzymując stały kontakt wzrokowy ze słuchaczami.

Rolą prezentacji multimedialnej jest wspomaganie, wizualizowanie i porządkowanie tego, co jest treścią wykładu, dlatego niezwykle istotne jest, aby bardzo dobrze przygotować swoje wystąpienie. Ważne jest, aby wystąpienie dotyczyło tematu, na który mamy na prawdę gruntowną i szeroką wiedzę, czyli po prostu dobrze wiemy, o czym mówimy. To gwarantuje swobodę wypowiedzi i sprawia, że jesteśmy bardziej przekonujący dla słuchaczy.

Przygotowując się do wystąpienia warto przećwiczyć kilka razy prezentację - najlepiej nagrać się na kamerze. To pozwoli stwierdzić, czy przyjmujemy odpowiednią postawę ciała (nie kręcimy się, nie kiwamy, nie kołyszemy), czy nasza gestykulacja jest umiarkowana, czy nie nadużywamy pewnych sformułowań itp. Nagranie pozwala ocenić swoje wystąpienie z perspektywy odbiorcy i sprawdzić, czy np. nie mówimy za szybko lub zbyt monotonnie.

Zwracając się do słuchaczy staramy się objąć wzrokiem wszystkich, nie skupiając się np. na jednej osobie. Trudną, ale bardzo ważną umiejętnością, jest odpowiedni zaplanowanie czasu wystąpienia, dostosowanie go do wymogów organizatora (np. w przypadku konferencji) i zakończenie prezentacji zgodnie z założonym czasem jej trwania.

Niezależnie od tematu prezentacji przekaz powinien być dostosowany do rodzaju audytorium, dlatego koniecznie trzeba wcześniej sprawdzić, kto będzie naszym słuchaczem.

Planując treść wystąpienia należy skonstruować ją w taki sposób, aby składało się ze wstępu i tezy głównej (myśli przewodniej), rozwinięcia oraz podsumowania - klamry zamykającej całość prezentacji.

Niezawodnym sposobem na udaną prezentację jest naturalność (bycie sobą) i odrobina humoru – perfekcję osiąga się natomiast przez wielokrotne ćwiczenia.