W czerwcu 2011 r. Ministerstwo Finansów podpisało porozumienie z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie, dotyczące realizacji projektu przygotowanego przez Służbę Celną - projekt KIK/03 „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego".

Projekt jest jednym z działań realizowanych w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy (SPPW) w obszarze tematycznym „Środki ochrony granic" w ramach priorytetu „Bezpieczeństwo, stabilność, wsparcie reform". Jego celem jest poprawa działań grup mobilnych Służby Celnej poprzez doposażenie ich w środki transportu wraz z wyposażeniem. Program przewiduje także podniesienie kompetencji zawodowych funkcjonariuszy Służby Celnej, pracujących w wydziałach zwalczania przestępczości, poprzez udział w specjalnych kursach językowych oraz profesjonalnych ćwiczeniach.

W projekcie uczestniczą funkcjonariusze z czterech regionów wschodniej Polski na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej tj. województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Całkowity koszt projektu wynosi 3 mln 350 tys. CHF, z czego 2 mln 847 tys. CHF będzie dofinansowane przez stronę szwajcarską.

Warto przypomnieć, że powstanie projektu poprzedziło podpisanie 20 grudnia 2007 r. przez rząd Polski i Szwajcarską Radę Federalną umowy o wdrażaniu szwajcarsko-polskiego programu współpracy (SPPW). W ramach tej umowy strona szwajcarska przyznała Polsce środki finansowe w wysokości ok. 489 mln CHF, stanowiące formę bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Celem programu jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej.

Trwające aktualnie szkolenia pozwolą docelowo przeszkolić około 500 funkcjonariuszy celnych, co podniesie ich umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym (angielski/rosyjski), a także w zakresie jazdy techniką specjalną oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Ponadto Służba Celna, dzięki realizacji projektu, nawiązała współpracę ze szwajcarską administracją celną, czego rezultatem były przeprowadzone w 2011 i 2012 roku wspólne warsztaty mające na celu wymianę wiedzy i pogłębianie wzajemnych relacji zawodowych.

Projekt powinien zakończyć się w listopadzie 2013 r., nie mniej jednak z uwagi na powstałe w nim oszczędności, przygotowywane są plany rozszerzenia zakresu projektu o dodatkowe szkolenia i zakupy inwestycyjne dla wydziałów zwalczania przestępczości.