Biuro prasowe MF podało w piątek, że konta na Portalu Podatkowym będzie można zakładać na przełomie marca i kwietnia 2015 r., choć początkowo planowano, że przez portal będzie można rozliczać się z fiskusem od sierpnia br. Według MF w związku z koniecznością renegocjacji kontraktu z firmą Sygnity termin produkcyjnego uruchomienia Portalu Podatkowego musiał zostać przesunięty na marzec 2015 roku. "To opóźnienie wynikło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który nie dostarczył na czas zamówionych produktów informatycznych" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.
Miesiąc temu ministerstwu udało się jedynie udostępnić ogólnodostępną część portalu - witrynę, na której nie można się zalogować. Docelowo Portal Podatkowy ma się składać z witryny ogólnodostępnej oraz dostępnej tylko dla podatników zalogowanych. Korzystając z tej drugiej części, będzie można dokonywać rozliczeń podatkowych czy prowadzić korespondencję z fiskusem.
W reakcji na informacje MF spółka Sygnity poinformowała PAP w komunikacie, że Program e-Podatki jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem i uzgodnieniami z zamawiającym.
"Informacje, że opóźnienia są winą Generalnego Wykonawcy, nie odpowiadają rzeczywistej sytuacji i nie są wynikiem niedostarczenia produktów technologicznych, a skutkiem uzgodnionej z Zamawiającym zmiany w architekturze projektu, której celem jest zapewnienie jeszcze wyższego standardu finalnego produktu, jaki otrzyma Podatnik" - podała firma. W komunikacie zaznaczono, że spółka jest zaskoczona komentarzem MF, tym bardziej, że - jak wskazano - jeszcze w sierpniu ministerstwo zapewniało, iż jego priorytetem jest niezawodność systemu, w związku z tym przedsięwzięcie trzeba należycie dopracować, a to będzie wymagało czasu.
Wyjaśniono, że przyjęta pierwotnie architektura e-Podatków w toku prac uległa znaczącym zmianom. Doszły nowe elementy i funkcjonalności, które w trakcie realizacji projektu wskazali pracownicy administracji podatkowej. "Dlatego też wspólnie z Zamawiającym podjęliśmy niełatwą decyzję o przebudowie architektury i harmonogramu prac. Stąd konieczność podpisania aneksu" - wyjaśniono.
"Program e-Podatki to jeden z ważniejszych projektów aktualnie realizowanych w sferze administracji publicznej. To projekt o wysokiej wrażliwości z wielu względów, jednak najważniejszym jest fakt, że dotyczy finansów państwa i portfela każdego z nas. Dlatego też obu stronom, zarówno Ministerstwu, jak i Sygnity, niezmiernie zależy, aby dostarczony system nie tylko spełniał oczekiwania związane z datą jego oddania, ale także był rozwojowy i gotowy na ewentualne zmiany oraz rozbudowy w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba" - napisano w stanowisku Sygnity.
Spółka zaznaczyła, że budując system, musi przewidywać i brać pod uwagę takie aspekty jak: zmieniające się prawo podatkowe, nowy sposób rozliczeń, interpretacje czy nowy wzór dokumentów. "Każdy element ma znaczenie i musi zostać dokładnie zweryfikowany" - podkreślono.
Zgodnie z informacją Sygnity bazą dla projektu jest Gen-Tax, produkt amerykańskiego podwykonawcy Sygnity Projektu e-Podatki, firmy Fast Enterprises. Według spółki podwykonawca ten może się pochwalić historią wielu wdrożeń, zawsze zakończonych sukcesem.
Jak niedawno informował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica, pełne rozliczenie podatków PIT w ramach systemu e-podatki powinno być możliwe w 2015 r. W 2016 r. dołączy do niego obsługa podatku CIT, a w roku 2017 r. - obsługa podatku VAT. "W ten sposób prace nad systemem zostaną sfinalizowane w 2018 r." - mówił.
W piątek Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw podatkowych, która ma umożliwić od przyszłego roku wstępne wypełnianie za podatników deklaracji PIT. Chodzi o zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (PAP)
mmu/ son/ woj/