Niemiecki kontrahent przyjechał do Polski w celu naprawienia maszyny. Przywiózł części zamienne. Obciążył nas jedną kwotą, ale w treści wpisał przywiezione i wymienione części, prace związane z planowaniem, konstrukcyjne, dokumentacyjne itp.
Czy na gruncie VAT będzie to import usług, WNT, czy dostawa, dla której podatnikiem jest nabywca?

W sytuacji opisanej w pytaniu, w której firma niemiecka przyjechała do Polski wraz z częściami zamiennymi i naprawiała maszynę podatnika VAT świadczyła na jego rzecz usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym stanowi import usług. W przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli w przypadku opisanym w pytaniu będzie to teren naszego kraju. Usługi te będą zatem opodatkowane w kraju, natomiast podatnik, zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., będzie podatnikiem tego podatku w związku z nabyciem tych usług.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 9 u.p.t.u., przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. We wspomnianym przepisie polski ustawodawca postanowił, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Co istotne w odniesieniu do świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług kluczowe znaczenie ma ustalenie miejsca świadczenia konkretnych usług. W art. 27 ust. 1 u.p.t.u. określona została ogólna zasada, zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) u.p.t.u., w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Zastrzeżenie to nie dotyczy jednak sytuacji opisanej w pytaniu.
Z treści pytania wynika, że firma niemiecka, która przyjechała do Polski wraz z częściami zamiennymi naprawiała maszynę podatnika. Zatem trzeba uznać, że świadczyła ona usługę na ruchomym majątku rzeczowym, która stanowi import usług. Należy w tym miejscu zauważyć, że pojęcie usług na ruchomym majątku rzeczowym jest bardzo szerokie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że praktycznie każda czynność, która bezpośrednio dotyczy określonych rzeczy ruchomych i w ten sposób na nie wpływa, stanowi usługę na ruchomym majątku rzeczowym.
Wobec powyższego jeśli usługa świadczona była na terytorium Polski, to obowiązkiem podatnika jest naliczenie podatku od towarów i usług od wykonanej usługi na podstawie obowiązującej stawki podatku od towarów i usług.
Należy również zwrócić uwagę na treść art. 86 ust. 2 pkt 4 u.p.t.u., zgodnie z którym w przypadku importu usług kwotę podatku naliczonego stanowi (z zastrzeżeniem ust. 3-7) kwota podatku należnego od importu usług. Ponadto na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku importu usług powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy importu usług.

Marcel Kos