Z wnioskiem o zaniechanie poboru podatku dochodowego od stypendiów wypłacanych z Funduszu Pracy wystąpił minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w ocenie którego zaniechanie poboru podatku dochodowego jest uzasadnione zrównaniem sytuacji prawnej i finansowej osób otrzymujących stypendia wypłacane przez powiatowe urzędy pracy.

Powiatowe urzędy pracy udzielają wsparcia w ramach projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyłącznie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Powiatowe urzędy pracy wypłacają takim osobom stypendia finansowane ze środków Funduszu Pracy.

Zgodnie z ustawą o PIT stypendia wypłacane w ramach projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego są wolne od podatku dochodowego. Natomiast stypendia wypłacane z Funduszu Pracy są pomniejszane o kwotę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Powiatowe urzędy pracy (organy zatrudnienia) są bowiem zobowiązane do poboru miesięcznych zaliczek na podatek.

W praktyce oznacza to, że osoby bezrobotne będące w jednakowej sytuacji prawnej otrzymują stypendia wypłacane przez powiatowe urzędy pracy w różnej wysokości. Stypendia finansowane z Funduszu Pracy są bowiem pomniejszane o zaliczkę na podatek w wysokości 18 proc. wypłacanego stypendium

W związku z powyższym minister rozwoju i finansów postanowił o zaniechaniu, w drodze rozporządzenia, poboru podatku w odniesieniu od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2019 r.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. poz. 864) weszło w życie 29 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów