Pytanie

Czy odpisy amortyzacyjne po dniu 1 stycznia 2017 r. można zaliczać w koszty podatkowe, jeżeli dotyczą środków trwałych zakupionych kilka lat wcześniej, od kilku lat amortyzowanych, za które zapłacono gotówką, kwota powyżej 15.000 zł i powyżej 15.000 euro?

Odpowiedź

Brak jest przeszkód dla zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały zakupione za gotówkę  przed dniem 1 stycznia 2017 r.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie należy wskazać, że do końca 2016 r. nie było w polskim systemie prawnym żadnego przepisu, który w sposób ogólny wiązałby możliwość ujęcia w kosztach podatkowych (w tym poprzez amortyzację) poniesionych przez podatnika wydatków. Skutek taki nie występował nawet wówczas gdy wartość transakcji przekraczała 15.000 euro, dla których prawodawca przewiduje obowiązek zapłaty z wykorzystaniem rachunku bankowego.

Dopiero od 2017 r., zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22p ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. i art. 15d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p., podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – dalej u.s.d.g., została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

W art. 4 ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prawodawca zastrzegł, że przepisy ustaw u.p.d.o.p. i u.p.d.o.f. w brzmieniu nadanym taką ustawą, mają zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r.

Przy czym prawodawca zastrzegł, że powyższego nie stosuje się do płatności dotyczących transakcji zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej ustawy o podatkach dochodowych, jeżeli wartość transakcji nie przekraczała limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 u.s.d.g.

Przepisu przejściowego nie stosuje się do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2017 r.

Zaznaczyć trzeba, że regulacje przejściowe nie dotyczą sytuacji opisanej w treści pytania.

Jednak moim zdaniem ich treść oraz brak odrębnych dotyczących takiej sytuacji decydują właśnie o tym, że nie występują podstawy do wyłączenia z kosztów odpisów amortyzacyjnych wskazanych w pytaniu. Tym samym, brak jest przeszkód dla zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały zakupione za gotówkę przed 1 stycznia 2017 r.

Jeżeli podatnik ma wątpliwości to może warto przypomnieć, że rozliczenia kosztów jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika - czyli zawsze może nie rozpoznawać w kosztach odpisów amortyzacyjnych.

Osobiście jednak uważam tak jak napisałem w udzielonej odpowiedzi (przepisy przejściowe wyraźnie wskazują na to, że nowe regulacje dotyczą tych przypadków, w których płatność jest w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r. - z zastrzeżeniem ustawowym).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów