Pytanie

Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów. Spółka sprzedała wierzytelność. Firma kupująca zapłaciła wartość 80% tej wierzytelności a na pozostałe 20 proc. wartości wystawiła fakturę za usługę finansową ze stawką 23 proc. VAT.
Czy w powyższym przypadku my jako firma sprzedająca wierzytelność musimy ją wykazać w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną w wysokości 100 proc. wynikającej z umowy sprzedaży wierzytelności?

Odpowiedź

Sprzedaży wierzytelności – zakładając, że jest to wierzytelność własna spółki – spółka nie musi wykazywać w deklaracji VAT-7, w szczególności jako sprzedaży zwolnionej od podatku.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 509 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania). Jest to przelew (cesja) wierzytelności.
Skutki obrotu wierzytelnościami na gruncie VAT budzą, co do zasady, wątpliwości. Nie dotyczy to jednak skutków sprzedaży (odpłatnych przelewów) wierzytelności własnych – przyjmuje się powszechnie, że sprzedaż takich wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Potwierdzają to zarówno w wydawanych orzeczeniach sądy administracyjne (zob. wyrok WSA we Wrocławiu z 3 kwietnia 2007 r., I SA/Wr 89/07 czy wyrok WSA w Rzeszowie z 12 marca 2009 r., I SA/Rz 755/08), jak również organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2010 r. (IBPP2/443-5/10/WN), w której czytamy, że "transakcja, której przedmiotem jest zbycie wierzytelności własnych nie stanowi u zbywcy dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Pozostaje ona zatem poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT".

A zatem - zakładam, że pytanie dotyczy sprzedaży wierzytelności własnych spółki – w związku ze sprzedażą wierzytelności w spółce nie dochodzi do czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji zdarzenia tego spółka nie musi wykazywać w deklaracji VAT-7, w szczególności jako sprzedaży zwolnionej od podatku.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego