Pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Prowadzę sklep z alkoholem oraz pub. Z końcem czerwca chcę zamknąć sklep. Zostało mi dużo towaru.
Czy mogę wyprzedać towar po cenach poniżej zakupu?
Jakie to budzi konsekwencje podatkowe?
Czy mogę również część towaru przerzucić na kawiarnię?

Odpowiedź

Podatnik może, dokonując wyprzedaży towarów, ustalić ich cenę niższą od ceny zakupu.
Przemieszczenie części towarów należących do podatnika, w ramach prowadzonych przez niego działalności gospodarczych, np. ze sklepu z alkoholem do pubu, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Nie powoduje też powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie

Zasadą wynikającą z art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., jest, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z kolei art. 14 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. stanowi, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., co do zasady, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Podatnik może zatem, dokonując wyprzedaży towarów, ustalić ich cenę niższą od ceny zakupu.

Na podstawie art. 7 ust. 1 u.p.t.u., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Przemieszczenie części towarów należących do podatnika, w ramach prowadzonych przez niego działalności gospodarczych, np. ze sklepu z alkoholem do pubu, nie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami na innego właściciela, co za tym idzie, nie podlega opodatkowaniu VAT.
Nie rodzi też powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego