1. Jasno wyznaczone cele, wartości, priorytety. Przystępując do negocjacji trzeba dokładnie ustalić cel, do którego dążymy, czyli co chcemy osiągnąć. Warto również zaplanować minimum, na które jesteśmy w stanie się zgodzić. Dobrze jest określić priorytety, czyli obszary, w których nasze stanowisko będzie bardziej twarde i kwestie dla nas drugorzędne, a więc takie, przy których możemy nieco ustąpić.

2. Klarowne i rzeczowe prezentowanie swojego stanowiska. Nie da się sprawnie porozumieć jeśli strony nie wyrażą swoich racji i stanowisk w jasny i zrozumiały  sposób. Do tego potrzebne jest nie tylko  rzeczowe prezentowanie swoich argumentów, ale także aktywne słuchanie drugiej strony (tego co mówi) oraz obserwowanie jej zachowania (znajomość mowy ciała).

3. Nie ocenianie drugiej strony.  Częstym błędem w negocjacjach jest wyrobienie sobie już na samym wstępie określonej opinii na temat drugiej strony – pozytywnej lub negatywnej –  i trzymanie się jej bez względu na okoliczności. Wszelkie uprzedzenia lub oceny odbiegające od rzeczywistości bardzo utrudniają osiągnięcie porozumienia, ponieważ przysłaniają prawdziwy i obiektywny obraz sytuacji. Trzeba czasu, aby naprawdę poznać charakter, motywacje i cele rozmówcy. Pośpiech w ferowaniu wyroków nie jest tu wskazany, trzeba najpierw wyrobić sobie zdanie, by przyjąć określoną taktykę działania.

4. Szacunek do drugiej strony. Wielu negocjatorów nie osiągnęło zakładanych celów tylko dlatego, że zlekceważyli lub nie docenili swojego rozmówcy. Jak wspomniano w poprzednim punkcie – zbyt szybkie zaszufladkowanie drugiej osoby może poważnie osłabić naszą pozycję w negocjacjach kiedy okaże się, że ocena ta była błędna. Partnerskie, pełne szacunku podejście do rozmówcy zawsze procentuje. Najlepiej traktować drugą stronę tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Warto też na chwilę wczuć się w sytuację drugiej strony i spojrzeć na przedmiot negocjacji z innej perspektywy niż własna.

5. Umiejętność przyznania się do błędu. Nie każdy potrafi przyznać, że nie jest nieomylny, a w negocjacjach odwaga to bardzo cenna cecha i wcale nie oznacza słabości.