Ustawa wskazuje odrębnie na zadania realizowane przez ogół administracji podatkowej oraz odrębnie na zadania realizowane przez poszczególne organy administracji podatkowej, czyli ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektora Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych. Ustawa określa organizację urzędów obsługujących organy podatkowe. Wprowadza przepisy składające się na system obsługi i wsparcia podatnika, a także regulacje dotyczące pracowników administracji podatkowej oraz zasad naboru na niektóre stanowiska urzędnicze.

Zgodnie z ustawą, od 1 września 2015 r. mają zostać utworzone tzw. centra obsługi, w których będzie można składać podania i deklaracje, otrzymać zaświadczenia, a także uzyskać wyjaśnienia dotyczące przepisów. Mają one pomagać podatnikom niezależnie od urzędu skarbowego, pod który ci podlegają.

Zobacz: W urzędach podatkowych powstaną centra obsługi >>

Ustawa przewiduje także, że mikroprzedsiębiorcy przez pierwsze półtora roku prowadzenia firmy będą mieli prawo do pomocy asystenta podatnika. Asystent będzie obowiązany do nawiązania kontaktu z podatnikiem, któremu ma udzielać pomocy, a następnie do udzielenia informacji w zakresie sposobu wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych. Asystent ma udzielać pomocy w indywidualnych sprawach podatnika, w tym spawach dotyczących rodzaju oraz formy opodatkowania. Ma informować o terminach wynikających z przepisów prawa podatkowego i zasadach korzystania z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, a także udzielać ogólnych informacji o rodzajach spraw załatwianych przez inne organy podatkowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Asystent podatnika pomoże nowemu przedsiębiorcy >>

Ponadto ustawa nakłada na administrację podatkową obowiązek zapewnienia jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej. W tym celu ma zostać utworzona Baza Wiedzy Administracji Podatkowej, która będzie zbiorem interpretacji przepisów prawa podatkowego, istotnych orzeczeń sądowych oraz broszur informacyjnych (będą one dostępne przez portal podatkowy).

Powstanie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, którego dyrektor uzyska status organu podatkowego i będzie odpowiedzialny za wydawanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (obecnie interpretacje indywidualne wydawane są przez upoważnionych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, pięciu dyrektorów izb skarbowych w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie). Zmiana ta ma poprawić jakość interpretacji.

Zobacz też: Podatnicy dostaną jednolitą informację na temat przepisów prawa podatkowego >>

Ustawa przewiduje też utworzenie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (CRDP). Administratorem rejestru będzie minister właściwy do spraw finansów publicznych. CRDP będzie służył do gromadzenia i przetwarzania danych wynikających z deklaracji składanych przez podatników, jak również z decyzji, postanowień oraz innych dokumentów związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego. W CRDP będą także gromadzone oraz przetwarzane dane wynikające z tytułów wykonawczych i innych dokumentów przekazanych naczelnikowi urzędu skarbowego do realizacji jego zadań, a także dane zgromadzone w Centralnym Rejestrze Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego