Dotychczasowe przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują konieczności przedstawiania podatnikom takiego stanowiska w sprawach podatników rozpatrywanych przez organy podatkowe.
Przewidywana zmiana w nowelizacji Ordynacji podatkowej ma zobowiązać organ pierwszej instancji do informowania podatnika o sposobie ustosunkowania się do zarzutów odwołania, przy przekazywaniu sprawy do organu odwoławczego.
Według sejmowej komisji „Przyjazne Państwo" - autorów nowelizacji - nowe przepisy poprawią komunikację między organem podatkowym prowadzącym postępowanie a jego stroną. Zmiana ma zapewnić realizację zasady czynnego udziału strony w postępowaniu, prawdy obiektywnej oraz prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Nowelizacja ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta.
Senat przyjął również bez poprawek nowelizację ustawy o VAT. Zmniejsza ona obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem ewidencji VAT.
Uchwalona przez Sejm w lutym br. nowelizacja, autorstwa sejmowej komisji „Przyjazne Państwo", upraszcza zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT. Pozytywną opinię o dokumencie wyraził rząd.
Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (dla celów VAT) w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP. Ułatwienie nie miałoby zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.
Zgodnie ze zmienionym przepisem podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia, kiedy nastąpiła zmiana. W pierwotnym projekcie termin ten określono na 14 dni, ale skrócono go na wniosek Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT).
W pierwszym przypadku termin na zgłoszenie zmian wynosi 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana, a w drugim siedem dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.
Nowe przepisy wejdą w życie w 14 dni od ich ogłoszenia. Nowelizacja ustawy o VAT trafi teraz na biurko prezydenta do podpisu.