Senat: zaliczanie do kosztów podatkowych wynagrodzenia współmałżonka bez zmian

Za uchwałą o odrzuceniu projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zagłosowało 54 senatorów, a 39 było przeciw.
Zmiana miała umożliwić osobom prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzenia zatrudnionych w tych firmach współmałżonków i małoletnich dzieci. W spółkach cywilnych chodziłoby o wynagrodzenia współmałżonków wspólników i ich małoletnich dzieci.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić w swojej firmie małżonka, ale wypłaconego mu wynagrodzenia nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Według autorów projektu, nie ma racjonalnych podstaw do wykluczenia z kosztów zapłaty za pracę współmałżonka. Ich zdaniem, obecne regulacje dyskryminują rodzinę i stanowią zaporę dla powstawania firm rodzinnych. Tymczasem senatorowie uważają, że firmy te mają największą wydajność i są najmniej podatne na kryzys ekonomiczny.
„Faktycznie i tak z reguły żona pracuje w firmie męża, tyle że gratis, bo zawarcie z nią umowy o pracę nie ma sensu, skoro kosztów wynagrodzenia nie można zaliczyć do wydatków, które pomniejszają dochód. W istocie stanowi to jeszcze dyskryminację kobiet" - napisali w uzasadnieniu do projektu.
Propozycje senatorów PiS negatywnie oceniło Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu finansów zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzenia małżonka powodowałoby, że ta sama kwota byłaby dwa razy traktowana jako koszt uzyskania przychodu. MF tłumaczył ponadto, że podobne stanowisko wyraził w 2001 r. Trybunał Konstytucyjny.

Według Ministerstwa Finansów argumentem przeciw proponowanym rozwiązaniom jest przewidziana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość wspólnego opodatkowania się małżonków oraz zasady odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi „współpracuje" przy jej prowadzeniu.

Przedsiębiorcy: rozliczanie dochodów pracownika uderzy w pracodawców

Tymczasem przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej negatywnie ocenili rządową propozycję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada przerzucenie na pracodawcę obowiązku rozliczenia dochodów pracownika otrzymującego dochody z jednego źródła i chcącego skorzystać z ulgi rodzinnej, internetowej oraz przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. KIG popiera stanowisko Senatu, który wnioskując do Sejmu o odrzucenie nowelizacji ustawy w całości, stanął na stanowisku, że zawarte w niej rozwiązania stanowią nadmierne obciążenie dla pracodawców.

KIG zgadza się także z opinią Senatu, który uważa, że zwiększone koszty administracyjne pracodawców związane z rocznym obliczeniem podatku mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorców. Zdaniem przedsiębiorców nieuzasadnione jest także nałożenie na pracodawców dodatkowych obowiązków bez dostatecznego zagwarantowania odpowiednich mechanizmów rekompensaty ponoszonych nakładów.
W ocenie Senatu wątpliwości budzi wprowadzenie zasady sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika „z urzędu” a nie „na wniosek” i idący za tym obowiązek corocznego składania stosownych oświadczeń przez pracownika, który musi (np. uzyskując dochody z więcej niż jednego źródła) lub chce rozliczyć się samodzielnie. W opinii senatorów sytuacja ta niesie ze sobą ryzyko składania podwójnych zeznań podatkowych. Najpierw, przekazanych przez pracodawcę do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca lutego, później złożonych przez pracownika w terminie do dnia 30 kwietnia.
„Wprowadzenie rządowej propozycji zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może skutkować trudnym do zrealizowania i kosztownym dla pracodawców obowiązkiem dostosowania programów wykorzystywanych obecnie do rozliczeń. Sytuacja ta wiązać się będzie także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenie rozliczania podatku PIT. Dlatego mamy nadzieję, że Sejm na swoim najbliższym posiedzeniu przychyli się do wniosku Senatu i odrzuci w całości tę propozycję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” –uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.