Przedkładany projekt ustawy (druk nr 1963) przewiduje wprowadzenie w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 43, z późn. zm.) regulacji w zakresie opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, a także objęcie tych wyrobów obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy.

Zdaniem resortu finansów używanie przez konsumentów wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Zatem wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich ma na celu zapewnienie analogicznego traktowania podatkowego wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dodatkowo wyroby te podobnie jak tradycyjne wyroby tytoniowe czy alkohol należą do kategorii używek. Objęcie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich akcyzą będzie skutkować lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem i sprzedażą.

Wprowadzenie podatku akcyzowego dla wyrobów nowatorskich i płynu do papierosów elektronicznych, będących dobrem substytucyjnym względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, powinno spowodować, iż ciężary związane z płaceniem podatku akcyzowego będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także podmioty z branży ww. wyrobów substytucyjnych. Państwo zyska też lepszą kontrolę nad ich produkcją, przemieszczaniem i sprzedażą. Dodatkowo opodatkowanie tych wyrobów podatkiem akcyzowym skutkować będzie objęciem ich obowiązkiem banderolowania. W konsekwencji wprowadzony zostanie dodatkowy element potwierdzający legalne pochodzenie tych wyrobów.

Projekt przewiduje zwolnienia dla ww. wyrobów analogiczne jak w przypadku innych wyrobów akcyzowych w przypadku ich nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu przez podróżnych. Ponadto, analizując opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych w innych krajach Unii Europejskiej, należy zauważyć, iż wyższą stawkę na te wyroby wprowadziła Słowenia, Węgry, Finlandia, Portugalia i Włochy (w przedziale od 0,18 euro/1 ml w Słowenii do 0,385 euro/1 ml we Włoszech), niższą zaś Grecja, Łotwa i Chorwacja, co plasuje Polskę w zrównoważonym środku przedziału opodatkowania unijnego.

Zdaniem resortu finansów ustanowienie stawki na płyn do papierosów elektronicznych w wysokości 0,5 zł/1 ml nie powinno spowodować znaczących różnic w opodatkowaniu tego wyrobu w krajach Unii Europejskiej. W odniesieniu do wyrobów nowatorskich zostały one obciążone stawką, której wysokość jest analogiczna do tytoniu do palenia, gdyż zawierają tytoń. Aby nie obciążać podatników obowiązkiem drukowania ceny wyrobu na opakowaniu oraz sprawozdania ilości sprzedanych wyrobów za 10 i 12 miesięcy do Ministerstwa Finansów, uproszczono strukturę stawki, uzależniając ją od średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu. Również w przypadku wyrobów nowatorskich wzięty pod uwagę został poziom ich opodatkowania w krajach europejskich.

Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów