Za ustawą głosowało 227 posłów, przeciw było 210, czterech wstrzymało się od głosu.

W październiku 2015 r. Trybunał Konstytucyjnego orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3 089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc w listopadzie 2016 r. Sejm podjął jednak decyzję, że dotychczasowe przepisy będą obowiązywały także w przyszłym roku. Jak podkreślano w trakcie prac nad nowelizacją obowiązujące zasady zostały utrzymane, w celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa. Zgodnie z zapowiedziami premier podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. zł planowane jest dopiero na 2018 r.

Nowelizacja wprowadza też opodatkowanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Od 1 stycznia 2017 r. zwolnione z opodatkowania CIT będą jedynie otwarte fundusze inwestycyjne i specjalistyczne fundusze inwestycyjne. Ograniczeniu ze zwolnienia podatkowego podlegać będą też zagraniczne fundusze inwestycyjne. Nowe przepisy zawierają też zwolnienie przedmiotowe Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych i specjalistycznych otwartych stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla FIZ. Ustawa wyłącza jednak ze zwolnienia szereg przychodów (dochodów). W ustawie opisane zostały też warunki, jakie muszą zostać spełnione, by wpłaty należności dla funduszy inwestycyjnych były zwolnione z opodatkowania. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowelizacja wyłącza ponadto moc ochronną indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów