Konieczne będzie też wprowadzenie odpowiedniego podziału zadań, właściwych procedur rozliczeń i nadzoru oraz stosowne określenie zakresów odpowiedzialności. Możliwe będzie również przeprowadzenie centralizacji ze skutkiem "wstecz".

W procesie tym należy uwzględnić ciągle jeszcze zmieniające się orzecznictwo organów podatkowych i sądów administracyjnych w sprawach rozliczeń podatku VAT w samorządach, a także nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. zasady częściowego odliczenia podatku VAT od niektórych wydatków, w oparciu o tzw. prewspółczynnik.

Wydawnictwo Wolters Kluwer organizuje 6 kwietnia br. w Warszawie szkolenie "VAT w samorządach. Centralizacja rozliczeń", skierowane do skarbników i służb finansowych gmin, powiatów i województw, a także kierowników i pracowników księgowości zakładów i jednostek budżetowych, które dokonywały już rozliczeń podatku VAT. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z nowymi regulacjami oraz praktycznymi sposobami ich zastosowania w poszczególnych przypadkach. Przedstawione zostanie również najnowsze orzecznictwo organów podatkowych i sądów administracyjnych w sprawach z zakresu rozliczeń podatku VAT przez samorządy. Omówione podczas wykładu liczne przykłady pozwolą na uzyskanie praktycznej wiedzy niezbędnej w procesie rozliczania podatku VAT.

Program szkolenia:

1. Centralizacja rozliczeń VAT

2. Praktyczne aspekty centralizacji, czyli na co zwrócić uwagę przeprowadzając konsolidację rozliczeń VAT w JST

3. Nowe zasady określania współczynnika sprzedaży obowiązujące od 2016 r.

4. Nowy współczynnik a obowiązek stosowania proporcji sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT

5. Korekta roczna i wieloletnia przy nabyciu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od 2016 r. (wydatki zakupione do działalności gospodarczej oraz poza tą działalnością, zakupu związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z VAT)

6. Opodatkowanie dochodów oraz odliczenie VAT od wydatków po 1 stycznia 2016 r.

7. Nowe regulacje w zakresie odliczeń a treść oświadczeń o kwalifikowalności podatku dla potrzeb projektów korzystających z dofinansowania

8. Najnowsze interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów administracyjnych w sprawach dot. rozliczeń podatku VAT przez samorządy

Szkolenie poprowadzi Agnieszka Bieńkowska - doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku VAT, w tym w problematyce rozliczeń tego podatku w sektorze administracji publicznej. Autorka licznych publikacji z dziedziny prawa podatkowego, prelegentka na konferencjach, seminariach i szkoleniach z zakresu podatku VAT, w tym szkoleniach i konferencjach dotyczących zagadnień podatkowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Więcej informacji na stronie szkolenia >>