O tym, że projektem tzw. ustawy stoczniowej zajmie się we wtorek rząd, poinformowała w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło. - Chcemy, żeby ta gałąź przemysłu była jednym fundamentów polskiej gospodarki - zadeklarowała szefowa rządu.

Premier wyraziła przekonanie, że "dzięki tej propozycji będzie możliwe stworzenie warunków dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili zainwestowali, prowadzą swoją działalność, ale i dla nowych podmiotów gospodarczych". Jak dodała, rząd widzi możliwość inwestowania i realizowania potrzebnych zakupów w polskich stoczniach na potrzeby polskiego wojska.

Ministrowie gospodarki morskiej i finansów przedstawili dziennikarzom w połowie marca projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. Zakłada on m.in. zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk mówił w Szczecinie, że ustawa stoczniowa w związku ze zmianami podatkowymi wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Zapewnił, że propozycje są zgodne z prawem unijnym. Przypomniał, że rządowy projekt odbudowy przemysłu stoczniowego zyskał wsparcie przedsiębiorców. Pytany o specjalistów, którzy mieliby pracować w polskich stoczniach, a którzy wyjechali wcześniej do pracy za granicę, Gróbarczyk odparł, że rząd chce wprowadzić takie prawo, które zaktywizuje działania w obszarze przemysłu stoczniowego, a wówczas ludzie chętni do pracy "przyjadą sami".

Rada Ministrów omówi projekt zakładający powołanie spółki celowej, która ma przygotować narzędzia informatyczne ułatwiające fiskusowi walkę z oszustwami w VAT. Projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej przewiduje on, że resort finansów będzie mógł powołać spółkę, która ma pomóc w informatyzacji fiskusa.
Dzięki temu skarbówka ma uzyskać narzędzia analityczne do walki z oszustwami w VAT. Zgodnie z projektem zadaniem spółki będzie rozbudowa lub unowocześnienia istniejących systemów teleinformatycznych fiskusa, a także budowa nowych. Systemy te mają służyć do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego.(ks/pap)