Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wydał decyzję w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Z wydaną decyzją nie zgodziła się spółka. W toku postępowania skarżąca złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania kwestionowanej decyzji.

Uzasadnienie wniosku

Powodem, dla którego wniesiono o wstrzymanie decyzji, było niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody, jak również spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Spółka wyjaśniła, że jeśli nie dojdzie do uwzględnienia jej wniosku, to koniecznym będzie ogłoszenie jej upadłości. To zaś wiązać się będzie z koniecznością zwolnienia wszystkich pracowników. Natychmiastowa spłata zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę wymusi bowiem na spółce konieczność wyzbycia się wszystkich posiadanych składników majątkowych. Wówczas dojdzie do stanu, w którym spółka nie będzie mogła funkcjonować. Zwrócono też uwagę na malejące zyski spółki. Wskazano także, że pogarszająca się sytuacja finansowa spółki doprowadziła do wydania przez organ podatkowy decyzji o zabezpieczeniu na jej majątku zobowiązania podatkowego określonego przez organ kontroli skarbowej.

Uwzględniony wniosek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji. Sąd administracyjny podkreślił, że samo wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Powyższe wynika z art. 61 § 1 p.p.s.a. Sąd może jednak wydać postanowienie w tym przedmiocie, jeśli zostanie złożony wniosek przez skarżącego. Uwzględnienie wniosku jest zaś możliwe, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Powyższą kwestię uregulowano w art. 61 § 3 p.p.s.a.

Znaczna szkoda

Przed uwzględnieniem wniosku sąd administracyjny powinien ustalić, czy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. To strona powinna wykazać okoliczności wskazujące na wystąpienie opisanych wyżej sytuacji. Jednocześnie pojęcie znacznej szkody rozumieć należy jako taką szkodę, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego świadczenia. Taka szkoda wystąpi również wówczas, gdy nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego.

Trudne do odwrócenia skutki

Z kolei zwrot trudne do odwrócenia skutki odnosi się do tych, które po zaistnieniu powodują istotną lub trwałą zmianę rzeczywistości, zaś powrót do stanu poprzedniego może nastąpić tylko po dłuższym czasie i jednocześnie przy znacznym nakładzie sił i środków.
Z uzasadnienia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji powinny wynikać konkretne okoliczności, które uzasadniają jego uwzględnienie - wskazał WSA. Tego rodzaju stanowisko jest ugruntowane w orzecznictwie.

Czytaj też: NSA: wstrzymanie wykonania decyzji nie służy zabezpieczeniu przed jakimikolwiek skutkami egzekucji >>
 

Trafne argumenty

WSA ocenił, że skarżąca w sposób wystarczający uprawdopodobniła możliwość wyrządzenia znacznej szkody i możliwość wystąpienia okoliczności mogących spowodować trudne do odwrócenia skutku, jeśli jej żądanie nie byłoby uwzględnione. Konieczność uiszczenia kwoty wynikającej z zaskarżonej decyzji stanowiła bowiem realne zagrożenie dla funkcjonowania spółki. Wykonanie decyzji podatkowej mogłoby doprowadzić też do likwidacji miejsc pracy, które tworzy skarżąca. Powyższe okoliczności wynikały z dołączonych do wniosku dokumentów. Wniosek należało więc uwzględnić.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 12 lipca 2018 r., I SA/Łd 442/18