15.12.2017 r. wejdą w życie przepisy, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej legalnym podmiotom dokonującym obrotu suszem tytoniowym.

Zmiany te obejmują:
1)    modyfikację przepisu określającego przedmiot opodatkowania w przypadku suszu tytoniowego; sprzedaży suszu tytoniowego połączonej z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem bez obowiązku uiszczenia akcyzy będą mogli dokonywać: podmiot prowadzący skład podatkowy, grupa producentów suszu tytoniowego zrzeszająca rolników oraz pośredniczący podmiot tytoniowy, natomiast sprzedaż suszu tytoniowego przez rolnika będzie się wiązała z obowiązkiem zapłaty akcyzy; Zapłacona akcyza, podobnie jak w przypadku innych dostarczonych wewnątrzwspólnotowo lub wyeksportowanych wyrobów akcyzowych, podlegała będzie zwrotowi na zasadach określonych w przepisach z zakresu podatku akcyzowego.

2)    nałożenie na nabywców suszu tytoniowego obowiązku przekazywania określonych informacji dyrektorowi generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa;

3)    nałożenie obowiązku prowadzenia ewidencji suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy, który magazynuje susz tytoniowy nieopodatkowany akcyzą poza składem podatkowym.
 

Zmiany zostały wprowadzone także do ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Celem zmian w tej ustawie jest uszczelnienie obrotu wysuszonymi liśćmi tytoniu (surowcem tytoniowym) i ograniczenie dopływu surowca tytoniowego krajowej produkcji do działających nielegalnie producentów wyrobów tytoniowych. W nowelizacja wprowadziła przepisy obejmujące zasady monitorowania uprawy tytoniu oraz produkcji i zbytu surowca tytoniowego, a także nadzoru nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbytem surowca tytoniowego. Zmiany te polegają m.in. na:

1)    wprowadzeniu rejestru producentów surowca tytoniowego i obowiązku uzyskania wpisu w tym rejestrze;

2)    nałożeniu obowiązków informacyjnych na producentów surowca tytoniowego;

3)    określeniu procedury zniszczenia surowca tytoniowego;

4)    ustanowieniu sankcji za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.
 

Co istotne w drodze tej samej nowelizacji w ustawie o podatku akcyzowym od 1.06.2018 r. zaczną obowiązywać zmodyfikowane przepisy dotyczące formy, trybu składania i wysokości zabezpieczenia akcyzowego. Do ustawy została, bowiem wprowadzona hipoteka na nieruchomości, jako nowa forma zabezpieczenia. Te zmiany szeroko opisywaliśmy w newsie pt.: Od 1 czerwca nowa forma zabezpieczenia akcyzowego.
 

Ustawa z dnia 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2216).