Z danych MF wynika, że ponad 12 proc. dłużników zaczyna spłacać swoje długi po wpisaniu do rejestru dłużników. Stąd też pomysł rejestru długów także na zaległości podatkowe.

Rejestr dłużników podatkowych

Założenia zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw przewidują utworzenie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Nie będzie on powiązany z biurami informacji gospodarczej. Obejmie dłużników należności publicznoprawnych, którzy nie zapłacili zadłużenia w toku egzekucji administracyjnej.

Zobacz: Ministerstwo Finansów też założy rejestr dłużników >>

Jakie informacje będą ujawniane?

W pierwszym etapie będą ujawniani dłużnicy w zakresie należności podatkowych, celnych oraz wynikających z Kodeksu karnego skarbowego pobieranych przez urzędy skarbowe i organy Służby Celnej.

Ujawnieniu w rejestrze będą podlegali dłużnicy, którzy nie wykonują obowiązków z ostatecznej decyzji. Nie będą natomiast ujawniane należności w przypadku odroczenia terminu ich płatności, rozłożenia zapłaty na raty lub wstrzymania wykonania decyzji określającej lub ustalającej wysokość tych należności.

Ujawniane nie będą należności niższe niż 500 zł. Ujawniana będzie kwota stanowiąca sumę zobowiązań wobec jednego wierzyciela. Rejestr obejmie tylko należność główną, bez odsetek, kar pieniężnych i opłat związanych z ujawnianą należnością.

W rejestrze uwidocznione będzie: imię, nazwisko dłużnika, nazwa/firma dłużnika, adres zamieszkania lub siedziby, identyfikator podatkowy dłużnika, nazwa i siedziba wierzyciela, wysokość należności pieniężnej. W razie zmiany tych danych, będą one uaktualniane.

Zobacz: Do rejestru dłużników podatkowych za dług wyższy niż 500 zł >>

Pozostałe propozycje

Projekt zakłada również możliwość odstąpienia od egzekucji administracyjnej, jeżeli jest wiadomym jest, że będzie ona bezskuteczna. Ma to obniżyć koszty egzekucji i skierować je na postępowania egzekucyjne, które będą skuteczne. Ponadto wyeliminowany będzie udział ministra finansów w indywidualnych postępowaniach egzekucyjnych.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i niektórych innych ustaw, którym zajmie się rząd.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zobacz też: Podatkowe rejestry podmiotowe powinny realizować funkcję fiskalną >>

"Podatkowe rejestry podmiotowe w polskim systemie prawnym" - publikacja dostępna jest w księgarni internetowej "Profinfo" >>>