Pytanie

Firma jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się na podstawie PKPiR. Firma zawarła umowę leasingu mobilnego (wynajem długotrwały na 36 miesięcy z możliwością wykupu samochodu) samochodu osobowego.

Czy można odliczyć VAT od comiesięcznych faktur w wysokości 50 proc. czy 100 proc. VAT?

Czy konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu takiego samochodu, jeśli zdecydujemy odliczać tylko 50 proc. VAT?

Czy można zaliczyć wartość wynajmu w całości w koszty firmy, czy tylko do wysokości ewidencję przebiegu pojazdu?

Czy do kosztów firmy można zaliczać wszystkie koszty związane z wynajmowanym samochodem takie jak paliwo, ubezpieczenie, drobne naprawy, drobne wydatki np. nawigacja?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wynajmowanego samochodu i do kosztów firmy zaliczyć tylko koszty do wysokości ewidencji przebiegu pojazdu?

Odpowiedź

Jeśli podatnik zamierza odliczać tylko 50 proc. podatku, to wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów podatku od towarów i usług.

Jeśli zatem samochód osobowy niebędący własnością podatnika będzie przez niego używany na podstawie umowy leasingu, to wtedy koszty związane z jego eksploatacją (w tym koszty paliwa oraz koszty napraw) stanowić będą koszty uzyskania przychodów bez limitu (niezależnie od ich wysokości). Nie trzeba ich będzie rozliczać "kilometrówką". Nie trzeba będzie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (innymi niż prawdziwe ciężarówki oraz autobusy) kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Tak więc ograniczeniem w odliczaniu są objęte wydatki dotyczące m.in.:

- używania pojazdów na podstawie umowy leasingu;

- innych towarów lub usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Jeśli zatem leasingowany samochód nie zostanie potraktowany jako samochód używany tylko na cele działalności gospodarczej, co byłoby możliwe, gdyby:

- samochód miał określone cechy konstrukcyjne (samochód z kratką);

- samochód został przeznaczony wyłącznie do wynajmu innemu podmiotowi;

- była prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu potwierdzająca, że samochód jest faktycznie używany na cele działalności,

to wówczas będzie można odliczyć tylko 50 proc. podatku z faktur leasingowych oraz z faktur dotyczących kosztów używania i eksploatacji tego pojazdu.

Z przepisów u.p.t.u. wynika, że jeśli podatnik zamierza odliczać tylko 50 proc. podatku, to wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów podatku od towarów i usług.

Czym innym jest ewidencja przebiegu pojazdu dla celów podatku dochodowego (i rozliczania w kosztach podatkowych kosztów używania samochodu).

Z pytania wynika pośrednio, że umowa, o której mowa, spełnia cechy leasingu w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. Trwa przez wymagany okres (dłuższy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacyjnego), zakładam, iż suma opłat wynikająca z umowy jest wyższa niż wartość początkowa netto samochodu.

W związku z tym umowa, o której mowa, jest (jak zakładam) umową leasingu w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f.

Jeśli chodzi o samochody, które podatnik używa na podstawie umowy leasingu, to jedną z podstawowych korzyści podatkowych z tym związanych jest właśnie brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W konsekwencji – ani nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu, ani nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o zaliczanie wydatków eksploatacyjnych dotyczących samochodów do kosztów uzyskania przychodów.

Wprawdzie przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f. stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Jednakże art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f. zastrzega, że powyższe ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu. Tak więc ani nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, ani nie ma limitów dla kosztów eksploatacyjnych samochodu, który jest używany na podstawie umowy leasingu.

Jeśli zatem samochód osobowy niebędący własnością podatnika będzie przez niego używany na podstawie umowy leasingu, to wtedy koszty związane z jego eksploatacją (w tym koszty paliwa oraz koszty napraw) stanowić będą koszty uzyskania przychodów bez limitu (niezależnie od ich wysokości). Nie trzeba ich będzie rozliczać "kilometrówką". Nie trzeba będzie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Dowiedz się więcej z książki
Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł