Ustawą o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych wprowadzony został zryczałtowany podatek, który opłacać będą mogli przedsiębiorcy okrętowi, jeśli spełniać będą określone w ustawie warunki. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu podatkowego, ustawa zobowiązuje tych przedsiębiorców do prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z działalnością w zakresie budowy statku lub przebudowy statku. Umożliwi to prawidłowe określenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku przejścia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem, na zasady ogólne określone w ustawach o podatku dochodowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym, którzy na podstawie odrębnych przepisów prowadzą ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a następnie wybiorą opłacanie podatku w zakresie budowy statku lub przebudowy statku zryczałtowanym podatkiem, będą mieli prawo prowadzić wykaz określony rozporządzeniem, poprzez kontynuowanie prowadzenia tej odrębnej ewidencji, pod warunkiem jednak, że ta ewidencji odpowiadać będzie wymaganiom wynikającym z rozporządzenia.

Przedsiębiorca okrętowy będzie mógł prowadzić wykaz zarówno w postaci papierowej (należy go wówczas zbroszurować i kolejno ponumerować jego karty) jak i w systemie teleinformatycznym zapewniającym bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz umożliwiającym wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonego przez przedsiębiorcę okrętowego (Dz. U. poz. 147) weszło w życie 25 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów